Kraków: Uczelnia stworzyła prototyp respiratora. "Przeszedł testy, ale brak mu certyfikatów"

Prototyp niskobudżetowego, nieprzekraczającego 1 tys. zł respiratora, stworzyli naukowcy z Politechniki Krakowskiej. "To odpowiedź na głosy medyków o braku specjalistycznego sprzętu. Urządzenie przeszło testy, ale nie jest certyfikowane" - podała dziś uczelnia.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@JanBaby

Urządzenie wyposażone w układ nawilżania i podgrzewania powietrza przeszło już pierwsze testy, podczas których „samodzielnie oddychało". Specjaliści, którzy testowali aparat, zwrócili uwagę na jego zalety.

- Jesteśmy szczerze zaskoczeni, że w tak krótkim czasie - w kilka tygodni - i przy tak niskim koszcie budowy (maksymalnie 1 tys. zł -red.) udało się wykonać układ, który "oddycha", a uwzględnia też konieczność nawilżania i podgrzewania powietrza, co jest niezbędne np. przy leczeniu pacjentów z chorobą COVID-19. Takiej innowacji nie mają inne niekomercyjne urządzenia, nad którymi pracują teraz różne zespoły w Polsce

- oceniła Katarzyna Ciemny z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.

Wykorzystywanie respiratora w praktyce medycznej wymaga przede wszystkim badań klinicznych i certyfikacji, ale wcześniej - dalszych prac, m.in. wzmocnienia układu mechanicznego, dostosowania interfejsu do potrzeb lekarzy czy prac nad designem.

W tej chwili konstruktorzy z politechniki planują publikację dokumentacji rozwiązania na licencji otwartej (open source), aby zainteresowani, szczególnie z krajów, w których niedostatki sprzętu medycznego są największe, mogli skorzystać z platformy testowej i zastosowanych rozwiązań.

Do stworzenia konstrukcji wykorzystano standardowe, gotowe elementy, oraz wydrukowane na drukarkach 3D. Konstrukcja - jak wyliczał jej główny twórca Damian Brewczyński z politechniki - jest wyposażona m.in. w filtr, który chroni personel medyczny przed skażonym powietrzem, wydychanym przez chorego.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #respirator

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo