Cerkiewna mozaika z Putinem! W towarzystwie m.in. Stalina zagości na ścianach świątyni sił zbrojnych

W budowanej pod Moskwą głównej świątyni rosyjskich sił zbrojnych znajdzie się mozaika, na której przedstawiono prezydenta Władimira Putina i innych rosyjskich urzędników; na kolejnej mozaice widać wizerunek Józefa Stalina - podało w piątek radio Echo Moskwy.

Fragment mozaiki
twitter.com / @calxand

Niezależna rozgłośnia opublikowała zdjęcia tej ściennej dekoracji w ślad za portalem MBCh Media, związanym z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim. Zdjęcia według mediów zrobił na budowie świątyni jeden z czytelników portalu.

Na fragmentach pierwszej, nieukończonej jeszcze mozaiki widać zarysy postaci, twarze kilku z nich są już ułożone. Prócz Putina media zidentyfikowały na mozaice m.in. ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, szefów obu izb parlamentu: Wiaczesława Wołodina i Walentinę Matwijenko, sekretarza Rady Bezpieczeństwa kraju Nikołaja Patruszewa oraz szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandra Bortnikowa.

Na innej części dekoracji, praktycznie ukończonej, wyobrażono defiladę wojskową z 1945 roku, po pokonaniu Niemiec hitlerowskich w II wojnie światowej. Prócz wizerunków żołnierzy i dowódców oraz majaczących w tle wież moskiewskiego Kremla widać w prawym górnym rogu, nad głowami żołnierzy... portret Stalina.

Kolejna mozaika odnosi się do aneksji Krymu; nad kilkoma postaciami kobiecymi ukończono już napis "Krym nasz".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek mediom, że nie zna wystroju budowanej świątyni i nie wie, czy doniesienia o mozaikach są zgodne z rzeczywistością.

Cerkiew w podmoskiewskiej miejscowości Kubinka ma zostać otwarta już w maju w związku z przypadającą w tym roku 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Monumentalna budowla będzie główną świątynią rosyjskich sił zbrojnych i trzecią pod względem wielkości świątynią prawosławną w Rosji. Jej wysokość wyniesie 95 metrów; gmach pomieści 6 tysięcy wiernych. Obecnie trwają prace wykończeniowe.

Wcześniej zapowiadano, że każda z kaplic cerkwi poświęcona będzie świętemu uznawanemu za patrona poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. Na ścianach powstaną sceny prezentujące wydarzenia z czasów II wojny światowej. Media niezależne sygnalizowały, że nie wszystkie z planowanych epizodów wojny, choć rozpowszechnione przez historiografię sowiecką, wydarzyły się w rzeczywistości.

Zdobienia głównej ikony w planowanej świątyni finansuje z własnych środków prezydent Putin. "Obraz Zbawiciela Nie Ludzką Ręką Uczyniony" powstaje na desce z połączonych drewnianych fragmentów broni strzeleckiej i lawety armatniej z XVIII wieku.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#mozaika #Władimir Putin #Putin #Rosja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo