- Wydaliśmy zalecenia dotyczące środków ostrożności przy przeprowadzaniu głosowania. Przed przystąpieniem do pracy komisji wyborczej, jej przewodniczący będzie prowadził wywiad, czy członkowie w ostatnich dwóch tygodniach mieli kontakt z osobą zarażoną. Członkowie komisji będą siedzieli oddaleni od siebie, będą mieli założone rękawiczki i maseczki ochronne. Osoba, która będzie dysponowała spisem wyborczym i wydawała karty, będzie miała maseczkę i osłonę, a przed sobą szybę - powiedział PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku Jacek Kraszewski.

Jeżeli będzie sprzyjająca pogoda, wyborcy będą stali przed budynkiem i czekali na wezwanie wejścia do środka w dwumetrowych odległościach. Członek komisji, który przy wejściu będzie wzywał głosujących, będzie wyposażony dodatkowo w fartuch ochronny. W budynku będzie mogło przebywać jednocześnie dwóch głosujących. Tam, gdzie pozwalają na to warunki, będą odrębne wejścia i wyjścia. W lokalu wyborczym co pewien czas będzie odbywała się dezynfekcja stolików, a także długopisów w razie wyczerpania zapasów.

Wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią 17 stycznia dotychczasowego burmistrza Andrzeja Cieśli, który tę funkcję pełnił od 2006 r. Komisarz wyborczy we Włocławku 30 stycznia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu burmistrza.

Premier pierwotnie w rozporządzeniu z 12 lutego zarządził wybory burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego na 5 kwietnia. Jednak w rozporządzeniu z 30 marca zmienił termin na 19 kwietnia, a w rozporządzeniu z 17 marca — przesunął wybory o kolejny tydzień.

Na burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego kandydują: Piotr Gajewski (KWW Razem dla Aleksandrowa Kujawskiego), Bogusław Golus (KWW Sprawiedliwy Aleksandrów), Arkadiusz Gralak (KWW Arkadiusza Gralaka), Edyta Jaszczak (KWW Edyta Jaszczak dla Zjednoczonej Prawicy, popierana przez PiS), Robert Jętczak (KWW Młodzi dla Miasta) i Bogdan Wypij (KWW Niezależni Aleksandrów Kujawski).

W niedzielę odbędą się również wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Ciechocinka, w powiecie aleksandrowskim. To pierwotny termin zarządzonych w związku ze śmiercią radnego. O mandat obiega się czterech kandydatów.