Ponad sto osób chorych na zapalenie płuc, w tym 12 w stanie ciężkim; pięć zgonów w ciągu jednej nocy i problemy z dostępnością testów – tak według relacji Radia Swaboda wyglądała w środę sytuacja w Stołpcach 70 km od Mińska.

Według Swabody, która powołuje się na relacje anonimowych lekarzy i krewnych chorych osób, Stołpce to jedno z największych ognisk Covid-19 w obwodzie mińskim.

- Codziennie ktoś umiera, ale w nocy z wtorku na środę zmarło pięć osób

 – poinformował rozmówca Swabody.

Ponieważ wielu pacjentom nie zrobiono testów, nie wiadomo dokładnie, jak wiele jest przypadków zainfekowania koronawirusem.

Z kolei organizacje zajmujące się opieką nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi alarmują, że koronawirus pojawił się w domach opieki. Aktywista Siarhiej Drazdouski powiedział Swabodzie, że Covid-19 oficjalnie potwierdzono w pięciu ośrodkach dla osób starszych, niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

Powołując się na irlandzką telewizję RTE białoruskie media poinformowały, że w domu opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi w Wiesnowie w obwodzie mohylewskim zarażonych jest ponad 20 osób. O sytuacji poinformowała opiekująca się ośrodkiem fundacja Dzieci Czarnobyla.

Na kwarantannę zamknięta została Mińska Akademia Duchowna (wyższa uczelnia Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej). Covid-19 wykryto u sióstr zakonnych w monasterze św. Elżbiety, co najmniej kilka osób związanych z klasztorem cierpi na zapalenie płuc i infekcje dróg oddechowych.

Informacje o kolejnych ogniskach koronawirusa pojawiają się codziennie w komunikatorze Telegram, zamieszczane przez popularnych białoruskich blogerów takich jak Nexta czy Basta. Przekazują oni trudne do zweryfikowania, ale w wielu przypadkach potwierdzające się później informacje na temat sytuacji w poszczególnych szpitalach i miejscowościach.

Na Białorusi, jak dotąd, nie wprowadzono odgórnej kwarantanny i nie zakazano imprez masowych, choć wiele z nich odwołano.

W najbliższym czasie ma się jednak odbyć szereg przedsięwzięć, w czasie których dojdzie do dużych zgromadzeń. W sobotę ma się odbyć ogólnokrajowy czyn społeczny, podczas którego we wspólnych pracach porządkowych będą brać udział tysiące ludzi.

W związku z przypadającym na wtorek świętem Radunicy, kiedy prawosławni odwiedzają groby swoich bliskich na cmentarzach, na Białorusi najbliższy weekend będzie wydłużony. Pomimo apeli ministerstwa zdrowia o pozostanie w domach wielu obywateli na pewno uda się w gości do swoich rodzin, co będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Na 9 maja zaplanowana jest defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

Światowa Organizacja Zdrowia rekomendowała Białorusi wprowadzenie zakazu imprez masowych.

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o dobowym wzroście liczby zakażonych o 741 i śmierci dwóch osób. W sumie na Białorusi zarejestrowano 8 022 przypadki COvid-19 i 60 zgonów. Według mediów niezależnych dane te są zaniżone.