Powodem poprawy sytuacji ekonomicznej rodzin jest wzrost płac i programy socjalne realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. – Gospodarczych efektów koronawirusa wciąż nie widać w statystykach Głównego Urzędu Statystycznego. Średnie wynagrodzenie w marcu było na poziomie 5489 zł brutto miesięcznie (równowartość 3958 zł netto). To o 6,3 proc. więcej niż rok wcześniej, ale też o 3 proc. więcej niż przed miesiącem – zaznacza Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Dodaje, że z badania przeprowadzonego na zlecenie ING wynika, że 69 proc. rodaków posiada oszczędności. Dane Narodowego Banku Polskiego też pokazują, że staliśmy się zamożniejsi. – Wynika z nich, że w lutym 2020 r. Polacy trzymali w bankach prawie 837 mld zł (w tym 756 mld zł na rachunkach złotowych, a resztę na walutowych). Dla porównania 12 lat wcześniej w bankach trzymaliśmy niecałe 254 mld zł – wylicza Turek.

Z analiz HRE Investments wynika, że lokaty i pieniądze na rachunkach bankowych to niejedyny majątek zgromadzony przez ostatnie lata przez Polaków. – Biorąc pod uwagę tylko bezpieczne aktywa, można wymienić ok. 30 mld zł wydanych na zakup obligacji skarbowych czy przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście miliardów zainwestowanych w złoto – zaznacza ekspert.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"