Głównym celem szkolenia w górach było zgranie pododdziału oraz sprawdzenie zdolności żołnierzy do wykonania pieszego przemieszczenia na dużą odległość. Dodatkowo marsz połączony został z elementami organizacji bytowania w terenie przygodnym. Jak podkreślono, bardzo dużą wagę przywiązano do organizacji marszu, taktyki przemieszczenia oraz odtwarzania zdolności do działania, Wybór miejsca do zajęć nie był przypadkowy, ponieważ obok samego marszu zwiadowcy zostali zapoznani w walorami taktycznymi oraz fizyko-geograficznymi obszaru województwa świętokrzyskiego.

W ramach szkolenia omówiona została także wojskowa historia regionu m. in. walki z czasów insurekcji kościuszkowskiej, powstania styczniowego, walk prowadzonych podczas I wojny światowej czy działania lokalnych ugrupowań partyzanckich na czele z Brygadą Świętokrzyską NSZ czy pododdziałów AK.

Na trasie przemieszczenia żołnierze kompanii rozpoznawczej przeprowadzili analizę prowadzenia działań partyzanckich i rozpoznawczych w warunkach wojennych z czasów II wojny światowej.