Zmiany w naszym życiu to naturalna kolej losu. One po prostu się dzieją, często niezależnie od nas. Do niektórych zmian jesteśmy przyzwyczajeni – np. cyklów przyrody, schematów związanych z rozwojem człowieka jako jednostki społecznej. Ale są też inne perturbacje w życiu, które traktujemy jak niechcianych gości i buntujemy się przed ich przyjęciem. Czasem jednak sami postanawiamy coś zmienić – najczęściej w momencie, gdy czujemy jakiś stopień utraty kontroli nad naszym życiem – na przykład, gdy przybyło nam kilogramów... 

Po co mi wyzwania dietetyczne?

Podejmowanie wyzwań może się na początku wydawać bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Z drugiej strony to, co jest właśnie najbardziej pociągające w każdym wyzwaniu, to właśnie skala trudności, niepewność, czy damy radę i determinacja, by osiągnąć założone wyniki. Nic dziwnego, że wyzwania kojarzą nam się ze sportowcami, ekstremalną zmianą, pokonywaniem siebie.
- wyjaśnia ekspert, Mariusz Budrowski, autor projektu „Odmładzanie na Surowo”.

Od wielu lat tworzone są także w Polsce różnego rodzaju programy dietetyczne mające poprawić sposób naszego odżywiania. Eksperci podkreślają, że wiąże się to z silnym przekonaniem, że właściwie dobrana dieta uwolni nas od chorób, złego samopoczucia i braku energii do działania. 

Przemiana w trzy miesiące – czy to w ogóle możliwe?

Program dietetyczny opracowany na 90 dni w swoim założeniu ma dać osobom, które zdecydują się podjąć wyzwanie odpowiednio krótki czas na przygotowanie się do zmiany sylwetki przed nadchodzącym latem. 

Jest on tak pomyślany, by w ciągu zaledwie trzech miesięcy radykalnie poprawić stan swojego zdrowia, oczyścić organizm z toksyn, zmienić przyzwyczajenia. W tym wyzwaniu chodzi o coś więcej niż samą dietę. Chodzi tu o próbę zmiany podejścia do życia w ogóle, o bardziej świadome spojrzenie na siebie samego, odkrycie sensu istnienia. 

To wyzwanie jest wielką pracą, którą wykonujemy dla siebie samych, ucząc się swojego ciała, skupiając się na tym, czego naprawdę potrzebujemy i odrzucając to, co jest nam zbędne. To taki trening naszej silnej woli – podarunek, który zaowocuje świetną sylwetką, doskonałym samopoczuciem i wielką satysfakcją.
- wyjaśnia dietetyk.

No dobrze, ale od czego zacząć? Jak się okazuje, najważniejszy jest tu rytm, dlatego warto pamiętać o szczegółowym programie dnia, odpowiednio dobranych ćwiczeniach i przygotowywaniu posiłków zgodnie z indywidualnie dopasowanymi do naszych potrzeb dietetycznymi wytycznymi. Pomocne mogą okazać się również wszelkiego rodzaju filmy szkoleniowe i możliwość dzielenia się wątpliwościami i postępami na specjalnych grupach na Facebooku. 

W ciągu 90 dni możesz zmienić swoje życie na lepsze, odzyskać zdrowie jak i również dokonać niesamowitej transformacji swojego ciała. Chcemy Ci w tym pomóc poprzez wskazówki, filmiki informacyjne i motywujące, które będziemy dla Ciebie codziennie nagrywać. Dowiesz się jeszcze więcej na temat diety, treningów, odchudzania oraz pozbywania się objawów chorobowych.
- wyjaśnia ekspert.

Jak wytrwać do końca?

Pomimo, że uświadamiamy sobie, że naprawdę potrzebujemy pomocy i chcemy zmienić swój sposób życia, wiele osób nie podejmuje wyzwań, bo nie wierzą w to, że dadzą radę. Z tym brakiem wiary w siebie można spokojnie sobie poradzić przede wszystkim wyznaczając cele, które chcemy osiągnąć.

Tego za ciebie nie zrobimy, ale możemy zmotywować cię do działania. Ty wiesz najlepiej, co chcesz osiągnąć, czujesz to, Twoje ciało daje ci sygnały, w które wystarczy się wsłuchać. I stąd pomysł na wspólną medytację, zastanowienie się, co jest dla nas ważne, przyjrzenie się swoim zaspokojonym 
i niezaspokojonym potrzebom, a także podziękowanie za to, co mamy.
- tłumaczy - mówi Mariusz Budrowski.

Eksperci zwracają uwagę, że należy także pamiętać o ważnej zasadzie: Jeśli okaże się, że któregoś dnia nie daliśmy jednak rady – nie warto rezygnować, lecz kontynuować wyzwanie.