Do Kirgistanu w poniedziałek poleciało ośmiu medyków PCPM - ratowników medycznych, lekarzy i anestezjologów, w tym trzy osoby, które wcześniej były na misji medycznej we Włoszech - poinformowała Rutkowska. Podkreśliła, że pozostali lekarze PCPM, którzy byli we Włoszech dzielą się swymi doświadczeniami w kraju.

Misja w Kirgistanie potrwa 10 dni. Do piątku lekarze działają w Biszkeku, później przejadą do miasta Osz

 - poinformowała Rutkowska. Zaznaczyła, że po powrocie do Polski medycy przejdą kwarantannę.

Ta misja jest nieco inna niż ta we Włoszech, gdzie chodziło głównie o odciążenie personelu medycznego. W Kirgistanie polscy lekarze również dokształcają tamtejszych medyków. Kirgistan jest jednym z krajów, który jest na liście priorytetów WHO

- zaznaczyła.

Rutkowska podkreśliła również, że lekarze PCPM działają w ramach Medycznych Zespołów Ratunkowych, których celem jest bycie w gotowości do niesienia pomocy w każdym zakątku kraju w ciągu 24 godzin.

Jesteśmy jednym z siedmiu certyfikowanych zespołów na świecie, który działa jako organizacja pozarządowa

- podkreśliła rzeczniczka PCPM.

W marcu polscy lekarze i ratownicy z PCPM i Wojskowego Instytutu Medycznego uczestniczyli w naukowej misji medycznej we Włoszech. Jej celem była wymiana doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią SARS-CoV-2.

W środę medycy WIM mają lecieć na misję medyczną do Słowenii i USA.