Orzeczenie Sądu Najwyższego jest rezultatem skargi złożonej na rząd Hiszpanii przez Państwową Konfederację Związków Zawodowych Lekarzy (CESM).

Jak oszacował dziennik “El Mundo”, do dzisiejszego popołudnia liczba członków krajowego personelu placówek medycznych zakażonych koronawirusem przekroczyła 31 tysięcy osób. Na COVID-19 zmarło dotychczas 35 pracowników hiszpańskiej ochrony zdrowia.

W piątek władze krajowej izby lekarskiej CGCOM zapowiedziały złożenie pozwu sądowego przeciwko rządowi Pedra Sancheza za skierowanie do szpitali tysięcy wadliwych masek ochronnych. Wskazały, że wyposażenie ich w wadliwe produkty naraziło personel na utratę zdrowia.

Kierownictwo CGCOM wezwało też gabinet Sancheza do uznania zawodu lekarza, a także innych wykonywanych w ramach personelu szpitalnego, za profesje wysokiego ryzyka.

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów na COVID-19 wzrosła w Hiszpanii o 399 przypadków do 20 852, natomiast zakażeń o 4266 do 200 210. 

Pandemia wybuchła pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Od tamtej pory koronawirusem zakaziło się na świecie już ok. 2,3 mln osób, a 159 tys. zmarło.