Strażacy zmagają sie z pożarami w okolicach Czarnobyla. Szef MSW zapowiada "walkę z dywersją"

- Stworzono specjalną grupę w MSW, Gwardia Narodowa rozpoczęła antydywersyjną operację w lesie - zapowiedział szef MSW Ukrainy, Arsen Awakow. Specgrupa ma walczyć z podpaleniami. W strefie czarnobylskiej i w obwodzie żytomierskim trwa gaszenie pożarów.

pixabay.com/Wendelin_Jacober

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy, Arsen Awakow, napisał na Facebooku, że podczas niedzielnego kontrolnego przelotu nad strefą wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu zauważono na powierzchni ok. 100 metrów cztery "fenomeny" i załączył zdjęcie, na którym widać drzewo otoczone kręgiem ognia.

- Dobrze, że obok były siły i udało się szybko to ugasić

 - dodał.

- Oczywiście policja już zajmuje się tym i innymi incydentami. Stworzono specjalną grupę w MSW, Gwardia Narodowa rozpoczęła antydywersyjną operację w lesie

 - poinformował Awakow.

Zwrócił uwagę, że miniona zima była bardzo sucha, a poziom wody w ekosystemie spadł o 1,5-2 metry. Dodał, że na rozprzestrzenianie się ognia podatna jest ściółka, w szczególności iglasta, a jako "szczególny problem" określił wyschnięcie torfowisk.

- I wszystko to, oczywiście, jest okazją dla przestępców i prowokatorów. Ktoś chce utrudnić życie krajowi, ktoś chce ukryć przy pomocy ognia swoje brudne sprawy. Doskonale sobie z tego zdajemy sprawę. Nie zamierzamy się na to godzić i podejmujemy działania

 - oświadczył Awakow.

Minister poinformował, że w strefie czarnobylskiej według stanu z poniedziałkowego poranku zlokalizowano jedno z czterech "niewielkich problematycznych" ognisk pożaru, a w obwodzie żytomierskim z czterech aktywnych ognisk zlokalizowano dwa. Podkreślił przy tym, że walkę z pożarami utrudnia silny wiatr.

Pożar w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej rozpoczął się 4 kwietnia. Po 10 dniach strażakom udało się zwalczyć otwarty ogień. Niektóre odcinki wciąż jednak się tlą. W obwodzie żytomierskim pożar trwa od 16 kwietnia. W niedzielę biuro prezydenta podało, że pożar objął ponad 4 tys. hektarów.

Przedstawiciel państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych Wołodymyr Demczuk oświadczył w poniedziałek, że tło promieniowania w strefie wykluczenia wokół elektrowni, w obwodzie kijowskim i w Kijowie jest w granicach normy. Dodał, że w strefie czarnobylskiej najtrudniejsza sytuacja jest z pożarem w pobliżu niezamieszkanej miejscowości Rudky. Podejmowane są tam działania, by nie dopuścić do przedostania się ognia na terytorium Białorusi - dodał.

Demczuk przekazał także, że "w normalnym trybie" działają sarkofag elektrowni jądrowej, skład zużytego paliwa jądrowego i inne obiekty państwowej agencji ds. zarządzania strefą wykluczenia.

W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zwiększeniu kar dla podpalaczy roślinności. Maksymalna grzywna po zaostrzeniu przepisów wynosi 153 tys. hrywien (ok. 23,5 tys. zł).

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#pożary #Czarnobyl #Ukraina

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo