Zmiany w ograniczeniach dotyczą również kościołów. Co powinieneś wiedzieć?

W związku ze stopniowym luzowaniem obowiązujących restrykcji nastąpiły zmiany, jeśli chodzi o liczbę wiernych w kościołach. Nowe wytyczne dotyczą również cmentarzy. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

pixabay.com/Tama66

Miniona niedziela była ostatnim dniem, gdy w kościołach obowiązywała zasada, według której we mszy św. nie mogło uczestniczyć więcej niż 5 osób, nie wliczając w to służby liturgicznej. 

Od poniedziałku, 20 kwietnia, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ograniczenia polegają na tym, "aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego znajdował się 1 uczestnik na 15 m2 powierzchni tego budynku, oprócz osób sprawujących kult religijny".

Oznacza to tyle, że w kościele o powierzchni 150 m2 w mszach św. i nabożeństwach uczestniczyć może nie więcej niż 10 osób, nie licząc kapłana oraz służby liturgicznej. Jednocześnie należy pamiętać o obowiązku zachowania co najmniej dwumetrowego odstępu między wiernymi.

Każdy kościół lub kaplica będzie miał zatem różny limit wiernych mogących uczestniczyć w liturgiach. Dla przykładu, w sanktuarium w Gietrzwałdzie limit osób mogących jednocześnie przebywać w świątyni ustalono na 20 osób.

"Wszystkie osoby powinny mieć zasłonięte usta i nos oraz być rozproszone po całym kościele, zachowując odpowiedni dystans do innych osób. Pierwszeństwo udziału we mszy świętej mają osoby, które zamówiły daną mszę świętą, oraz mieszkańcy naszej parafii" – poinformowało gietrzwałdzkie sanktuarium. 

Duchowni przypominają również o konieczności zakrywania ust i nosa w kościołach. Zwolniony z tego obowiązku, zgodnie z przepisami prawa, jest tylko "duchowny sprawujący kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania".

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że duchowni są zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy podczas sprawowania kultu religijnego, natomiast w sytuacjach wykonywania czynności „zawodowych, służbowych lub zarobkowych” w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, m.in. w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, o których mowa w rozporządzeniu, są zwolnieni wówczas, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z interesantami.

Zmiany, które weszły dziś w życie, dotyczą również pogrzebów. Ograniczenie, wprowadzone rozporządzeniem, zakłada, by "na cmentarzu znajdowało się nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, oprócz osób sprawujących kult religijny, osób dokonujących pochowania lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy".

Tu również należy pamiętać o zachowaniu co najmniej dwumetrowego dystansu oraz obowiązku zakrywania nosa i ust.

Wiele dodatkowych kwestii związanych z ceremoniami pogrzebowymi regulują dekrety biskupów diecezjalnych.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#ograniczenia #kościoły

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo