Przypomina, że patronem 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej jest gen. bryg. Stanisław Sojczyński ps. "Warszyc" – organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego (KWP) – największej organizacji antykomunistycznego podziemia w centralnej Polsce.

W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r., oddziały KWP rozbiły więzienie w Radomsku, uwalniając 57 więźniów – członków KWP, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, przetrzymywanych tam przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Dowódca KWP kpt. Stanisław Sojczyński został aresztowany w czerwcu 1946 r. i skazany na karę śmierci, którą wykonano 19 lutego 1947 r. na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii. Miejsce jego pochówku pozostaje wciąż nieznane.

Jak mówi Rubajczyk 20 kwietnia to dzień, w którym łódzcy terytorialsi obchodzą swoje święto, oddając tym samym hołd swojemu patronowi. Podkreśla, że święto jednostki wojskowej, to najważniejszy dzień w roku.

Oficer prasowy zwraca uwagę, że tegoroczne święto miało być wyjątkowym wydarzeniem. Planowano zorganizować je na terenie Łodzi z udziałem mieszkańców, których chciano zaprosić zarówno na samą uroczystość połączoną z wręczeniem sztandaru, jak i na piknik militarny z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Nasze plany uległy zmianie ze względu na sytuację w kraju i na świecie. Świętować jeszcze będziemy mieli okazję, natomiast dla nas ważniejsze jest teraz być tam, gdzie możemy wspierać mieszkańców województwa w walce z pandemią

– mówi Rubajczyk.

Przypomniał, że w związku z zaistniałą sytuacją od marca model funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) zmienił się ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. To – według niego - pierwsze tak trudne a zarazem największe wyzwanie, z jakim przyszło się zmierzyć żołnierzom tej formacji.

Jak informuje, od pierwszych dni wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce żołnierze 9ŁBOT pomagali w działaniach Straży Granicznej na lotnisku im. Władysława Reymonta w Łodzi, wspierają zadania policji w patrolach prewencyjnych i kontrolach osób objętych kwarantanną, dostarczają sprzęt medyczny do szpitali współpracując z magazynami Agencji Rezerw Materiałowych. Dowożą żywność i niezbędne artykuły osobom przebywającym na kwarantannie, otaczają opieką seniorów i kombatantów. Psychologowie pracujący na co dzień w 9ŁBOT udzielają wsparcia psychologicznego na infolinii WOT (numer 800-100-102).

9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyc" rozpoczęła formowanie w styczniu 2018 r. W województwie łódzkim planowane są cztery bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim.

Stanisław Sojczyński urodził się 30 marca 1910 r. w Rzejowicach w powiecie radomszczańskim. Przed wojną ukończył Kurs Podchorążych Rezerwy Piechoty i pracował, jako nauczyciel języka polskiego. Walczył w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji był zastępcą dowódców radomszczańskiego obwodu ZWZ i AK.

Był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – największej organizacji antykomunistycznego podziemia w centralnej Polsce. W czerwcu 1946 r. został aresztowany przez UB, a w grudniu tego samego roku odbył się pokazowy proces kpt. Sojczyńskiego. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi skazano go na karę śmierci. Został zamordowany 19 lutego 1947 r., trzy dni przed ogłoszeniem amnestii.