Nauczyciele na bruk, szkoły pozamykane

  

Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli bez pracy. Niemal tysiąc zamkniętych placówek edukacyjnych – tak w poniedziałek będzie wyglądał pierwszy dzień nowego roku szkolnego. – To upadek oświaty. Państwo abdykowało w dziedzinie edukacji – grzmi opozycja.

Według oficjalnych szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej 7361 nauczycieli może w tym roku stracić pracę, a co najmniej dwa razy tyle będzie miało zmniejszony wymiar godzin. Problem ten ma dotyczyć głównie szkół wiejskich i w małych ośrodkach miejskich. Jednak ani związkowcy, ani opozycja nie dają wiary szacunkom resortu edukacji.

– Liczbę, którą podaje MEN, trzeba pomnożyć przynajmniej przez trzy – przekonuje szef nauczycielskiej Solidarności Ryszard Proksa. Wyjaśnia, że w ub.r. nauczycielom, którzy nie mieli pełnego wymiaru godzin, zmieniono umowy z bezterminowych na czasowe do końca roku szkolnego. – Oni już nie zostaną zwolnieni, bo po prostu nie pracują – podkreśla Proksa.

Były wiceminister edukacji, a obecnie wiceprzewodniczący sejmowej komisji oświaty Sławomir Kłosowski (PiS) ocenia, że do odejścia ze szkół zostało zmuszonych jeszcze więcej pedagogów. Przewiduje, że liczba ta sięga ok. 30 tys. – Szacunki resortu są niewiarygodne – mówi. Zwraca uwagę, że do zwolnionych należy dodać dużą grupę osób, które skorzystały z tzw. wcześniejszych emerytur, a także niemal 7 tys. nauczycieli, którzy uciekli przed utratą pracy na roczne urlopy zdrowotne (taką możliwość daje pedagogom „Karta nauczyciela").

Zwolnienia nauczycieli są wynikiem zamykania szkół. Według oficjalnych danych z marca tego roku samorządy planowały zamknąć ponad 800 placówek oświatowych różnego stopnia. – Lokalne władze szukają oszczędności. Ofiarą padają szkoły, a ostatecznie dzieci i młodzież. Szczególnie na terenach wiejskich uczniowie mają utrudniony dostęp do oświaty – odkreśla Proksa.

– Rząd Tuska sprawił, że powrócił peerelowski model zbiorczej szkoły gminnej – ocenia Kłosowski. – Dla wielu dzieci znacznie wydłużyła się droga do szkoły, klasy są przepełnione, w świetlicach funkcję wychowawcy spełnia telewizor, a zamiast ciepłych posiłków uczniowie mogą liczyć jedynie na catering – wylicza. To wszystko prowadzi do dramatycznego obniżenia poziomu nauki.

Resort edukacji zaprzecza i argumentuje, że zwolnienia nauczycieli i zamykanie placówek to jedynie konsekwencja niżu demograficznego. – Nikt temu nie zaprzecza, że mamy do czynienia z niżem. Ale zamiast zacierać ręce i oszczędzać, można by bez ponoszenia dodatkowych kosztów podnieść poziom nauczania – mówi była minister edukacji Krystyna Łybacka (SLD). Zwraca uwagę, że mniej liczne klasy gwarantują lepszą naukę. A nauczyciele, którzy nie byliby potrzebni w nauczaniu lekcyjnym, mogliby być kierowani do prowadzenia zajęć dodatkowych i wyrównawczych.

– Zamykanie szkół i zwalnianie nauczycieli doprowadzi do totalnego upadku edukacji. Kiedy do pierwszych klas pójdzie wyż demograficzny, już nie da się odbudować szkolnictwa – przestrzega Kłosowski.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

"Czas odłożyć na bok własny interes". Premier May zapowiada wypełnienie woli Brytyjczyków

Theresa May / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Brytyjska premier Theresa May zaapelowała do posłów wszystkich ugrupowań o "zjednoczenie się, postawienie interesu narodowego na pierwszym miejscu i zrealizowanie woli wyrażonej w referendum" o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Jak zaznaczyła, zdecydowana większość Brytyjczyków tego właśnie oczekuje.

Przemawiając przed słynnymi czarnymi drzwiami na Downing Street tuż po spotkaniu z przedstawicielami trzech opozycyjnych partii, szefowa rządu powiedziała, że "rozumie, że dla ludzi żyjących swoim życiem z dala od Westminsteru wydarzenia ostatnich 24 godzin mogą być niepokojące".

Jak oceniła, "zdecydowana większość Brytyjczyków chce od nas doprowadzenia do brexitu i rozwiązania innych poważnych kwestii, które są dla nich ważne".

May podkreśliła jednak, że po porażce "wysoką różnicą głosów" w głosowaniu nad projektem umowy regulującej warunki opuszczenia UE konieczne jest wypracowanie nowej propozycji, która "zrealizuje wynik referendum i będzie miała poparcie parlamentu".

We wtorek Izba Gmin odrzuciła rządową propozycję rekordowo wysoką różnicą 230 głosów (432 przeciw przy jedynie 202 za). Tak wysokiej parlamentarnej porażki urzędującego brytyjskiego premiera nie było od ponad 100 lat.

Premier zaznaczyła jednak, że środowa porażka opozycji w głosowaniu nad udzieleniem jej rządowi wotum nieufności "daje nam wszystkim okazję, aby skupić się na znalezieniu drogi naprzód ws. brexitu". [polecam:https://niezalezna.pl/254787-izba-gmin-zdecydowala-o-przyszlosci-rzadu-theresy-may-roznica-glosow-naprawde-niewielka]

Rząd obronił się jedynie dzięki głosom wspierającej go północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP). Gdyby dziesięciu deputowanych DUP zagłosowało wraz z opozycją, to premier przegrałaby jednym głosem. Poparcie dla wotum nieufności wyraziło 306 posłów; przeciwko było 325 deputowanych (przewaga 19 głosów). [polecam:https://niezalezna.pl/254792-brexit-jednak-nie-w-tym-roku-media-eurokraci-maja-pewien-plan]

Wierzę, że moim obowiązkiem jest wykonanie instrukcji (przekazanej nam przez) Brytyjczyków, aby wyjść z Unii Europejskiej i taka jest moja intencja. Posłowie powiedzieli jasno czego nie chcą; teraz musimy razem pracować konstruktywnie, aby ustalić to, czego parlament chce 

- podkreśliła May, wzywając do "odłożenia na bok własnego interesu" politycznego.

Szefowa rządu podkreśliła, że do dalszych rozmów mających na celu wypracowanie konsensusu w tej sprawie zaprosiła deputowanych ze wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Jak dodała, pierwsze z nich odbyło się jeszcze w środę wieczorem, a uczestniczyli w niej przedstawiciele pro-europejskich Liberalnych Demokratów, Szkockiej Partii Narodowej i walijskiego ugrupowania Plaid Cymru.

Na kolejne dni planowane są kolejne rozmowy z udziałem premier i wysokiej rangą członków rządu oraz posłów "reprezentujących możliwie najszerszą gamę poglądów".

W tym kontekście May bezpośrednio skrytykowała lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, który odmówił uczestnictwa w ponadpartyjnych rozmowach i domagał się uprzedniego ustępstwa z jej strony przez wykluczenie możliwości bezumownego wyjścia z Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, jest "zawiedziona" jego decyzją, ale jednocześnie zastrzegła w imieniu rządu, że "nasze drzwi pozostają otwarte".

Brytyjska premier przyznała, że wypracowanie kompromisu "nie będzie prostym zadaniem, ale posłowie wiedzą, że mają obowiązek działania w interesie narodowym: wypracowania konsensusu i zakończenia tego procesu".

Teraz - ponad dwa i pół roku później - nadeszła pora, abyśmy zjednoczyli się, postawili interes narodowy na pierwszym miejscu i zrealizowali wolę wyrażoną w referendum 

- zakończyła, przypominając, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2017 roku aż 80 proc. wyborców zagłosowało na ugrupowania, które miały zapisane w programie obietnice uszanowania wyniku plebiscytu.

W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania automatycznie opuści UE o północy z 29 na 30 marca bez umowy na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatów.

Taki scenariusz prawdopodobnie doprowadziłby do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem w żywność, leki oraz zaburzyłby europejski łańcuch dostaw, np. w branży motoryzacyjnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl