Ewangelicy apelują do premiera Morawieckiego. Chodzi o nowe ograniczenia

Zmiana m.in. ograniczeń dot. sprawowania kultu religijnego jest bardziej dotkliwa dla środowiska wyznań mniejszościowych niż dla większościowych - przekonuje w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Aliansu Ewangelicznego bp dr Marek Kamiński.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Weldert

Kamiński zaapelował jednocześnie o zachowanie wytycznej obowiązkowego dwumetrowego dystansu pomiędzy uczestnikami nabożeństwa.

- Kościoły zrzeszone w Aliansie Ewangelicznym w Polsce tworzą stosunkowo niewielkie (ok. 100 tys. osób), ale specyficzne środowisko wyznań mniejszościowych

 - przekonuje autor listu skierowanego w niedzielę do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak zauważa, zmiany wprowadzane od poniedziałku, 20 kwietnia, m.in. związane z ograniczeniami sprawowania kultu religijnego, są dla nich "dużo bardziej dotkliwe niż dla wyznań większościowych".

Bp Marek Kamiński podkreśla, że w życie wspólnotowe, w tym prowadzenie nabożeństw, z zasady zaangażowani są celebransi, którzy nie są duchownymi, niemniej pełnią ważne posługi liturgiczne.

- Z tego też powodu bardzo prosimy o takie brzmienie przepisów, by jasne było, że celebrującym nabożeństwa są także osoby świeckie - napisał w liście do premiera.

Zwrócił też uwagę, że wiele ich miejsc kultu, to pomieszczenia mniejsze niż 75 metrów kwadratowych, co oznacza, że wymóg 15 metrów kwadratowych na jednego uczestnika w praktyce sprawia, że w nabożeństwach nie będzie mogło uczestniczyć nawet pięć osób, jak to było dozwolone dotychczas.

- Dlatego bardzo prosimy o zachowanie dotychczasowej wytycznej, iż dystans pomiędzy uczestnikami nabożeństwa nie powinien być mniejszy niż dwa metry - czytamy w liście do premiera Aliansu Ewangelicznego.

Bp Kamiński wyraził w nim również ufność, że zostanie dostrzeżona słuszność przedstawianych racji i pochylenie się nad najmniejszymi braćmi. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Alians Ewangeliczny #ewangelicy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo