Do Polski trafi Święty Ogień z Jerozolimy

Mimo pandemii koronawirusa i wiążących się z tym np. ograniczeń w podróżowaniu, delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przywiezie samolotem do kraju Święty Ogień, pojawiający się w Wielką Sobotę wiernych obrządków wschodnich w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Myriams Fotos

Poinformowała o tym w piątek kancelaria prawosławnego metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, dziękując za pomoc w organizacji wyjazdu władzom państwowym i samorządowi województwa podlaskiego.

Wielkanoc obrządków wschodnich wypada w tym roku 19 kwietnia, czyli tydzień po świętach katolików. Różnica wynika z nieco innego sposobu wyliczania daty Wielkiej Nocy w obu obrządkach, co oznacza, że tylko raz na kilka lat przypada ona w obu kościołach w tym samym terminie. Zwykle prawosławni i inne kościoły wschodnie świętują po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Od 2010 roku delegacja polskiej Cerkwi wylatuje w Wielką Sobotę (lub dzień wcześniej) do Jerozolimy, gdzie w bazylice Grobu Pańskiego ma miejsce cud zejścia ognia z grobu Chrystusa. Ogień wieczorem w Wielką Sobotę trafia do katedry metropolitalnej w Warszawie, a stamtąd do poszczególnych diecezji. W 2014 roku w Białymstoku doszło do przekazania Św. Ognia z Jerozolimy również katolikom, bo wtedy Wielkanoc w obu obrządkach wypadła w tym samym terminie.

W tym roku niemal do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy do wyjazdu dojdzie. Chodziło o ograniczenia w poruszaniu się i organizacji masowych spotkań związane z pandemią koronawirusa, a dotyczącego nie tylko sytuacji w Polsce, ale i w Izraelu.

Jak poinformowała w piątek kancelaria metropolity Sawy, ostatecznie wylot dojdzie do skutku. "Przylot samolotu przewidziany jest 18 kwietnia w późnych godzinach wieczornych do Warszawy. Z lotniska Św. Ogień przetransportowany zostanie do katedry metropolitalnej, gdzie wszyscy zainteresowani otrzymają go i będą mogli dostarczyć do swoich parafii. Świętym Ogniem możemy uświęcać nasze domy" - podała kancelaria.

W komunikacie podziękowano za pomoc w organizacji ze strony prezydenta RP, premiera oraz marszałka województwa podlaskiego; to w tym regionie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

Techniczną stroną wyjazdu zajęło się, zarejestrowane w tym roku, stowarzyszenie "Bractwo Świętego Ognia". Według źródeł kościelnych, Święty Ogień będzie dostarczony z bazyliki bezpośrednio na lotnisko, niemal wprost do samolotu. Chodzi o to, by delegacje religijne z różnych krajów, które podobnie jak polska przylecą po Św. Ogień, uniknęły konieczności kwarantanny w Izraelu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo