Transport płynu wyruszył z Warszawy drogą lądową w ubiegły czwartek.

- Sojusznicy pomagają sobie w walce z pandemią koronawirusa

- podkreśliło polskie Przedstawicielstwo w NATO na Twitterze.

Pomoc dla Hiszpanii była konsultowana w ramach NATO-wskiego mechanizmu Euroatloantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC).

Ambasador Polski w Madrycie, Marzenna Adamczyk, opublikowała wideo, w którym podkreśliła polskie tradycje solidarnościowe.

- Czterdzieści lat temu narodził się w Polsce potężny ruch społeczny - było to 10 mln osób, które zmieniły historię. Chodzi o Solidarność, a solidarność jest tym, czego najbardziej potrzebujemy teraz, w czasie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa

- powiedziała

 - Dar Polski dla Hiszpanii ma na celu pomóc temu krajowi w walce z koronawirusem, i abyśmy wszyscy mogli cieszyć się bliską przyjaźnią. Bardzo tego potrzebujemy. Niech żyje Polska, niech żyje Hiszpania, niech żyje solidarność! - zakończyła przesłanie.

"Polska należy do krajów najmniej dotkniętych pandemią, w porównaniu z innymi, co jest wynikiem szybkiej odpowiedzi rządu na epidemię. W Polsce jest mniej zakażonych i ofiar śmiertelnych niż tylko w hiszpańskiej Galicji (region północno-zachodniej Hiszpanii), przy prawie 39 mln mieszkańców Polski i 2,7 mln mieszkańców w Galicji. Z Hiszpanii, dziękujemy z całego serca naszym przyjaciołom w Polsce”

- czytamy na hiszpańskim portalu outono.net.

Na apel hiszpańskiego Ministerstwa Obrony pod koniec marca do sojuszników NATO o pomoc w zaopatrzeniu w materiały medyczne i sanitarne odpowiedziały do tej pory Republika Czeska, Turcja, Litwa, Niemcy, Luksemburg, Estonia i Polska.