Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 1:3 w 90+9. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Robert Lewandowski z rzutu karnego • • •

Szef Pentagonu nie szczędzi gorzkich słów chińskim przywódcom: „Zwodzili i nie byli przejrzyści”

Szef Pentagonu Mark Esper powiedział w rozmowie ze stacją NBC, że chińscy przywódcy "zwodzili i nie byli przejrzyści" od pierwszych dni epidemii koronawirusa. Dlatego - jak dodał - "nie ma wiele wiary, iż teraz są z nami szczerzy". To kolejna krytyka władz Chin ze strony amerykańskiej administracji w ostatnich dniach.

Zdjęcie ilustracyjne - Pentagon
pixabay.com

We wtorek dziennik "Washington Post" informował, że na dwa lata przed epidemią amerykańscy dyplomaci dwukrotnie ostrzegali władze w Waszyngtonie o niewystarczających procedurach bezpieczeństwa w laboratorium w chińskim Wuhan, mieście gdzie rozpoczęła się epidemia. W tym laboratorium - jak czytamy w artykule Josha Rogina - przeprowadzano badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy.

W ten sam dzień prezydent USA Donald Trump ogłosił decyzję o wstrzymaniu płacenia składek na WHO, obwiniając tę organizację o błędy kosztujące życie "wielu ludzi" oraz "niewłaściwe zarządzanie i ukrywanie rozprzestrzeniania się koronawirusa". Przywódca USA oskarża tę oenzetowską instytucję o sprzyjanie Chinom.

Prezydent pytany wczoraj na konferencji prasowej o to, czy do pierwszego zakażenia koronawirusem doszło w laboratorium w Wuhanie odparł, że "coraz więcej o tym się słyszy". Trump zapewnił, że władze Stanów Zjednoczonych "prowadzą bardzo dogłębne śledztwo". Podał też w wątpliwość oficjalne chińskie dane dotyczące epidemii.

W wywiadzie dla telewizji Fox News po konferencji prasowej prezydenta, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo stwierdził, że konieczne jest, aby "chiński rząd się otworzył" i pomógł wyjaśnić "jak rozprzestrzeniał się wirus". Z kolei we wtorek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley oświadczył, że koronawirus prawdopodobnie powstał z przyczyn naturalnych, ale nie ma co do tego pewności.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #Chiny #USA #Pentagon

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo