Węgrzy otrzymują kolejną pomoc. Wspierają ich państwa Rady Współpracy Państw Języków Tureckich

Węgry otrzymały w czwartek w darze od Kazachstanu 100 tysięcy masek ochronnych. Jest to już czwarty kraj Rady Współpracy Państw Języków Tureckich, który dostarczył Węgrom środki ochronne – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Wcześniej informowano o podarowaniu Węgrom 150 tys. masek przez Uzbekistan, 10 tys. masek przez Azerbejdżan oraz 8 ton materiałów służących do wyrobu masek przez Turcję.

Szijjarto napisał na Facebooku, że „właśnie rozmawiał” przez telefon z ministrem spraw zagranicznych Kazachstanu Muchtarem Tleuberdim, któremu podziękował za to, że na lotnisku w Nur-Sułtanie stale mogą lądować w celach technicznych samoloty transportujące środki ochronne z Chin na Węgry. Dodał, że do czwartku tylko samoloty linii Wizz Air skorzystały z tej możliwości 78 razy.

Szef węgierskiej dyplomacji mówił we wtorek, że lista krajów, które Węgry prosiły o pomoc w związku z pandemią koronawirusa jest długa, ale lista tych, które ją dostarczyły krótka – i oprócz Chin wszystkie należą do Rady Współpracy Państw Języków Tureckich.

Minister powiedział też, że również Węgry udzielają w miarę swych możliwości pomocy innym krajom, wysyłając maski i odzież ochronną. Jak zaznaczył, węgierską pomoc otrzymały już Serbia, Macedonia Północna, Słowenia i Chorwacja, ale także Włochy, którym przekazano 100 tys. masek i 5 tys. sztuk odzieży ochronnej.

Duże ilości środków ochronnych dostarczają Węgrom odpłatnie Chiny. W ciągu ostatniej doby Węgry otrzymały np. 1,5 mln sztuk odzieży ochronnej, 100 tys. rękawiczek, 50 tys. testów i 200 respiratorów.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Węgry #Turcja #Uzbekistan #Azerbejdżan #Kazachstan #Chiny #maseczki ochronne #koronawirus #pandemia #epidemia #Rada Współpracy Państw Języków Tureckich

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo