Nowotwory zabijają Polaków

  

Co roku 130 tys. Polaków dowiaduje się, że ma raka, 85 tys. z nich umiera. Na dziesięcioletni narodowy program zwalczania chorób nowotworowych państwo przeznacza ok. 2,5 mld zł, czyli tyle, ile wyłożyło na Stadion Narodowy. Wczoraj sejmowa komisja zdrowia krytycznie oceniła sprawozdanie z realizacji programu.

Na profilaktykę i leczenie raka rząd kieruje za mało pieniędzy – zgodnie oceniają członkowie sejmowej komisji zdrowia. W porównaniu z krajami Unii Europejskie wypadamy bardzo słabo. – Średnie nakłady na leczenie chorób nowotworowych stawiają nas daleko za państwami starej UE – mówi Czesław Hoc (PiS). W Polsce na jednego mieszkańca przypada przeciętnie 41 euro wydanych na walkę z rakiem, tymczasem na Zachodzie wskaźnik ten wynosi 148 euro.

Problemem są jednak nie tylko niewystarczające środki. Chodzi głównie o to, że nowotwory są zbyt późno diagnozowane. Szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha zwraca uwagę, że aż 70 proc. nowotworów złośliwych jest rozpoznawanych w stadium zaawansowanym. W takich przypadkach niestety rzadko udaje się wyleczyć pacjenta.

Liczba pacjentów, dla których choroba nowotworowa okazała się śmiertelna, wciąż rośnie. Obecnie niemal co czwarty Polak umiera właśnie na raka. Takie wyniki są m.in. konsekwencją braku szerokiej dostępności do lekarzy specjalistów. – Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że w tej dziedzinie jest coraz lepiej. Dlaczego zatem kolejki do Instytutu Onkologii w Warszawie są coraz dłuższe? Proszę spróbować się tam dostać – mówi Józefina Hrynkiewicz, która sama od kilku lat pozostaje pod opieką tej stołecznej kliniki. Podkreśla, że w Polsce okres od wykrycia nowotworu do czasu rozpoczęcia terapii jest jednym z najdłuższych w Europie.

Sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby lekarze pierwszego kontaktu byli przygotowani do tego, aby rozpoznawać u pacjentów raka. Niestety, w ub.r. resort zdrowia przerwał szkolenie medyków z przychodni. Było ono prowadzone w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. Teraz ministerstwo ma zamiar przygotowywać chirurgów.

Pomysł ten krytycznie ocenia poseł Bolesław Piecha. Zwraca uwagę, że na wizyty u lekarzy specjalistów, w tym do chirurgów, czeka się w długich kolejkach i potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Jego zdaniem w ten sposób nie doprowadzi się do wzrostu wykrywalności raka we wczesnym stadium. A właśnie to daje szansę na skuteczną terapię.

Chorzy na raka często nie mają dostępu do najnowszych leków. – Nierzadko zdarza się, że lekarz wprost mówi choremu, że mógłby zastosować lek nowej generacji, ale roczna terapia kosztowałby np. 150 tys. zł – relacjonuje Hoc. Tylko że pacjenta na to nie stać.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Szczyt G7 w klubie golfowym Trumpa? Prezydent USA zabrał głos w tej sprawie

Trump National Doral / By Cfmyers - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12454422

  

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych Demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie.

"Z powodu zarówno mediów, jak i irracjonalnej wrogości szalonych Demokratów, nie będziemy już rozważać organizacji szczytu G-7 w 2020 roku w ośrodku Trump National Doral of Miami. Zaczniemy szukać innego miejsca, być może będzie to Camp David"

- napisał prezydent na Twitterze, reagując na krytykę.

Pełniący obowiązki szefa personelu Białego Domu Mick Mulvaney ogłosił w czwartek, że należący do Trumpa klub golfowy na Florydzie to "najlepszy obiekt na takie przedsięwzięcie." Podkreślił, że lokalizacja została wybrana po analizie dziesięciu miejsc w całym kraju i zapewnił, że prezydent Trump nie będzie czerpał żadnych profitów z tego tytułu.

Decyzja ta spotkała się jednak z ostrą krytyką ze strony Demokratów i niektórych mediów. Trumpowi zarzucono, że wykorzystuje prywatne nieruchomości w celach oficjalnych i tym samym czerpie z tego zyski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl