Jak poinformowało ministerstwo finansów, Piotr Patkowski ma bogate doświadczenie zawodowe. Ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pełnił też funkcję dyrektora Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na początku 2020 r. mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji. Uczestnik Zespołu Programowania Prac Rządu.

Nominacja spowodowała falę krytyki w mediach społecznościowych, gdzie związani z opozycją internauci kpią z... wieku wiceministra.

Ciekawie do sprawy odniósł się na Twitterze Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej, wyliczając kolejnych ministrów i wiceministrów w podobnym wieku do Patkowskiego. Wówczas nie budziło to ani oburzenia ani takich emocji.

Na liście znajdują się m.in. Radosław Sikorski - wiceminister obrony (29 lat w 1992 roku), Wojciech Olejniczak - minister rolnictwa (29 lat w 2003 roku), Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy (30 lat w 2011 roku) czy Michał Krupiński - wiceminister skarbu (25 lat w 2006 roku).

Surmacz przytoczył także członków gabinetu ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza (PO) z 2013 roku. Byli nimi Adam Malczak - 21 lat, Paweł Polak - 23 lata, Krystyna Marcinek - 27 lat i Joanna Faryna-Wielowieyska - 28 lat.