MSZ poinformował, że w przekazaniu środków wzięli udział w czwartek wiceszefowie MSZ: Marcin Przydacz, Szymon Szynkowski vel Sek, wiceszef MAP Maciej Małecki i ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama i przedstawiciel Polfy Tarchomin Arkadiusz Ziarko.

W czasach, gdy wszystkie narody zmagają się z niebywałymi trudnościami, tym, czego potrzeba nam najbardziej jest solidarność. Wierzę, że wzajemne wsparcie pozwoli nam przetrwać ten ciężki czas i przyspieszy koniec kryzysu związanego z pandemią wirusa COVID-19

– powiedział Przydacz cytowany w komunikacie MSZ.

Z kolei ambasador Hiszpanii podziękował w swoim czwartkowym wpisie na Twitterze za przekazanie środków do dezynfekcji.

Jako ambasador Hiszpanii w Polsce pragnę podziękować narodowi polskiemu i władzom Polski za wyrazy sympatii i solidarności z Hiszpanią podczas obecnego poważnego kryzysu epidemicznego. Dziękujemy bardzo, przyjaciele!

- napisał Valderrama.

Polski resort dyplomacji przypomniał w komunikacie, że w ostatnich tygodniach Hiszpania w szczególnie tragiczny sposób doświadcza skutków pandemii COVID-19.

Informacje napływające z tego kraju na temat wielu ofiar koronawirusa, także śmiertelnych, przyjmujemy ze smutkiem i głębokim żalem. Wysiłki władz oraz determinacja i zaangażowanie hiszpańskich służb medycznych w ratowanie życia i zdrowia obywateli zasługują na wysokie uznanie i partnerskie wsparcie

- czytamy w komunikacie.

W tej nadzwyczajnej sytuacji, w geście przyjaźni i solidarności, pomoc rządu Rzeczypospolitej Polskiej dostarczona przez polską spółkę skarbu państwa Polfa Tarchomin S.A. została ofiarowana Ministerstwu Zdrowia, Spraw Konsumenckich i Opieki Społecznej Królestwa Hiszpanii. W czwartek 16 kwietnia br. transport z darem 20 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego Trisept Complex wyruszy drogą lądową do Hiszpanii

 - dodało MSZ.

Resort podkreślił, że pomoc Polski dla Hiszpanii była konsultowana w ramach NATO-wskiego mechanizmu Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC).

Do środy - według danych hiszpańskiego resortu zdrowia - w Hiszpanii potwierdzono 177 633 infekcje, z czego 18 579 osób zmarło. Obecnie w tym kraju przybywa od 3000 do 5000 nowych zakażeń dziennie.