Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Brutalna taktyka Dudy. Polski arcymistrz wygrał, teraz półfinał z Rosjaninem

Polski arcymistrz Jan-Krzysztof Duda wygrał w wielkanocny poniedziałek 6,5:2,5 z Hindusem Pentalą Harikrishną w ćwierćfinale szachowego turnieju internetowego Pepe and Divis Invitational i awansował do półfinału. Styl gry Dudy został określony przez komentatorów chess 24 jako "brutalny". Teraz Polak zmierzy się z Rosjaninem Władisławem Artiemiewem.

pixabay

Najlepszy polski szachista (16. w rankingu FIDE, 2753 ELO) w rywalizacji z Harikrishną (27. FIDE, 2719) po trzech partiach przegrywał 1:2, ale wygrał pięć kolejnych i wystarczył mu remis w dziewiątej, by zapewnić sobie najwyższe zwycięstwo w ćwierćfinale. W turnieju transmitowanym na stronie chess.24 uczestniczy ośmiu zawodników ze światowej czołówki.

Na twitterze platforma chess.24 skomentowała zwycięstwo Polaka: "Brutalna taktyka Dudy"

Pierwszego dnia, w wielkanocną niedzielę, rozstawiony z numerem 1 Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu (9. FIDE, 2765), który zrezygnował ze startu w turnieju kandydatów w Jekaterynburgu ze względu na epidemię koronawirusa (przerwanym potem na półmetku), przegrał 6:7 z Hiszpanem Juanem Antonem Guijarro (nr 8, 2703), a Rosjanin Władisław Artiemiew (7, 2717) pokonał 7:4 Amerykanina Leiniera Domingueza (2, 2758).

W pierwszym poniedziałkowym meczu Rosjanin Peter Swidler (5, 2723) pokonał 7:6 reprezentanta Indii Santosha Gujrathi Vidita (4, 2726). W pojedynkach półfinałowych zmierzą się Anton Guijarro ze Swidlerem oraz Artiemiew z Dudą.

Partie rozgrywane są w tempie trzy minuty plus dwie sekundy na każde posunięcie. Wygrywa ten szachista, który pierwszy uzyska 6,5 pkt