Grodno: 10. rocznica katastrofy smoleńskiej i 80. rocznica zbrodni katyńskiej w warunkach pandemii

Związek Polaków na Białorusi nie zrealizował w planowanym wymiarze uroczystości z okazji smutnych jubileuszy – 10-lecia katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Sytuacja epidemiologiczna, spowodowana pandemią koronawirusa sprawiła, że w imieniu wszystkich członków ZPB symboliczny hołd ofiarom obu tragedii oddała 10 kwietnia przy Krzyżu Katyńskim w Grodnie prezes Związku Polaków Andżelika Borys.

znadniemna.pl

Andżelika Borys odmówiła modlitwę za dusze śp. Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich i złożyła wieniec przy pomniku, upamiętniającym Polaków Grodna, zabitych 80. lat temu przez oprawców z NKWD w obozach stalinowskich w Katyniu, Starobielsku i Miednoje.

Wzniesiony w 1990 roku z inicjatywy ZPB pomnik katyński w Grodnie od dziesięciu lat jest miejscem, przy którym miejscowi Polacy wspominają nie tylko ofiary mordów politycznych sprzed 80. lat, lecz także delegację państwową Rzeczypospolitej Polskiej na czele ze śp. prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, która w 2010 roku w drodze do Katynia zginęła na lotnisku w Smoleńsku w katastrofie rządowego Tu-154M w okolicznościach do dzisiaj budzących kontrowersje wśród ekspertów i opinii publicznej.

Od dziesięciu lat z okazji kolejnych rocznic katastrofy smoleńskiej ZPB organizował pielgrzymki autokarowe swoich działaczy do Katynia i miejsca tragedii sprzed 10. lat. W tym roku plany te zostały przekreślone przez pandemię koronawirusa. Stąd – wyjątkowo skromny format obchodów smutnych rocznic w tym roku.

Podobnie jak ZPB, bez większego rozgłosu i stosując zalecane przez epidemiologów środki ostrożności, uczcił 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Kilka minut po złożeniu wieńca przy Krzyżu Katyńskim przez Andżelikę Borys w miejscu pamięci i smutku w asyście dwóch współpracowników pojawił się konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Dyplomata również odmówił krótką modlitwę i złożył wieniec przy pomniku.

 

 

 

 Źródło: znadniemna.pl

 

#koronawirus #80. lecie zbrodni katyńskiej #Związek Polaków na Bialorusi #Grodzieńszczyzna

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo