"Pamiętajmy o ofiarach sowieckiego mordu"! Witek: bestialsko zgładzeni, bo byli Polakami

Pamiętajmy o bezbronnych ofiarach sowieckiego mordu, bestialsko zgładzonych, tylko dlatego, że byli Polakami i patriotami - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

"W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, niech zwycięża prawda o losie tysięcy polskich oficerów i polskiej inteligencji. Pamiętajmy o bezbronnych ofiarach sowieckiego mordu, bestialsko zgładzonych tylko dlatego, że byli Polakami i patriotami. Chwała i cześć bohaterom!"

- napisała Witek w poniedziałek na Twitterze.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej; w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Natomiast 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Katyń

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo