W komunikacie przesłanym płk Pietrzak zaznaczył, że w czasie świąt żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz podchorążowie wojskowych akademii kontynuują działania w ramach operacji "Odporna Wiosna". "W ramach piętnastu brygad obrony terytorialnej na terenie wszystkich województw zaangażowanych w bezpośrednie działania będzie ponad 4 tys. żołnierzy" - poinformował.

Płk Pietrzak zauważył, że w porównaniu z okresem przedświątecznym zaangażowanie WOT będzie nieco mniejsze.

To z uwagi na zmniejszone zapotrzebowania wsparcia jakie złożyli na ten okres przedstawiciele szczebla samorządowego i wojewódzkiego oraz organizacje pomocowe

- wyjaśnił.

W niedzielę i poniedziałek żołnierze WOT oraz podchorążowie będą kontynuować wsparcie szpitali i placówek medycznych. W poniedziałek, po jednodniowej przerwie, do pracy wrócą zespoły pobierające wymazy, które w coraz większym stopniu wspierają stacje sanitarno-epidemiologiczne

- przekazała płk Pietrzak. W czasie świąt żołnierze WOT wspierają również policjantów w patrolach prewencyjnych oraz z monitoringu kwarantanny; całodobowo czynna pozostaje także infolinia wsparcia psychologicznego. Terytorialsi utrzymują również stały kontakt z kombatantami i osobami starszymi.

Pietrzak zaznaczył, że bardzo ważnym zadaniem kontynuowanym w czasie świąt jest wsparcie trzech magazynów Agencji Rezerw Materiałowych: w Komorowie, Strzałkowie oraz Lublińcu.

Od 6 marca żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem. Od 18 marca formacja prowadzi operację przeciwkryzysową "Odporna Wiosna", której celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych.