75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu w Buchenwaldzie w cieniu epidemii

Sobotnie obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie miały skromniejszy przebieg niż pierwotnie zakładano. Z powodu epidemii koronawirusa uroczystości na większą skalę zostały przełożone.

Ocalony więzień Buchenwaldu wskazuje strażnika z niemieckiej formacji SS

W 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Buchenwaldzie przez wojska amerykańskie dyrektor znajdującego się tam obecnie muzeum-mauzoleum Volkhard Knigge samotnie złożył białą różę podczas minuty ciszy poświęconej pamięci ofiar.

Z powodu epidemii koronawirusa muzeum pozostaje zamknięte i wszystkie większe uroczystości, także te z udziałem byłych więźniów, którzy przeżyli pobyt w obozie, zostały odwołane. Premier Turyngii Bodo Ramelow powiedział, że odbędą się one, kiedy minie niebezpieczeństwo związane z epidemią.

Muzeum wraz z lokalnymi władzami wydało z okazji rocznicy okolicznościową deklarację, w której zaznaczono, że prawa człowieka, demokracja i wolność muszą być wciąż na nowo bronione w sytuacji, gdy rośnie prawicowy radykalizm, a rasizm i antysemityzm prowadzą w Niemczech do aktów przemocy.

Obóz koncentracyjny w Buchenwaldzie powstał w 1937 r., a spośród 280 tys. więzionych tam ludzi ponad 58 tys. zostało zamordowanych przez nazistów albo umarło z głodu, chorób oraz na skutek przeprowadzanych na nich eksperymentach medycznych.

 Źródło: pap.pl

 

#II wojna światowa #zbrodnie niemieckie #niemieckie obozy koncentracyjne #75. rocznica wyzwolenia obozu #Buchenwald

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo