Pierwsze testy pod kątem koronawirusa wykonano w szkole szesnastu podchorążym, którzy od kilku dni przebywali w izolacji. Testy potwierdziły w piątek zakażenie u dziesięciu osób.

Jak podała PSP na Twitterze, podczas sobotniej odprawy w SGSP z komendantem głównym PSP zostaną podjęte kluczowe decyzje w sprawie podchorążych.

Wszyscy będą przebadani testami genetycznymi. Nadzór nad sprawą pełni komendant główny PSP

– poinformowała Straż.

Rzecznik komendanta st. kpt. Krzysztof Batorski powiedział w sobotę, że ci podchorążowie, u których test wykluczy koronawirusa, pojadą do domów.

Rektor-Komendant SGSP nadbryg. Paweł Kępka w piątkowym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej szkoły poinformował, że w uzgodnieniu z KG PSP zwrócił się z prośbą do szefa MSWiA o odwołanie swego zastępcy ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego. Jak wyjaśnił w piątek st. kpt. Batorski, decyzja KG PSP związana jest z wykryciem koronawirusa u dziesięciu podchorążych.

Podchorążowie, u których wykryto koronawirusa, objęci są stałą opieką lekarską oraz nie kontaktują się z pozostałymi członkami społeczności akademickiej.

Stan ich zdrowia jest dobry. Wobec pozostałych podchorążych uczelnia stosuje zalecenia Inspekcji Sanitarnej MSWiA

 – poinformował w piątek rektor.

Na uczelni wstrzymano przepustki dla pochorążych, a każda osoba wchodząca na jej teren jest poddawana obowiązkowemu badaniu temperatury ciała.

Żadna osoba posiadająca symptomy choroby nie jest wpuszczana do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

– podkreślił nadbryg. Kępka.