W Podlaskiem jako jednoimienny szpital zakaźny działa dotąd szpital wojewódzki w Łomży. O tym, że w drugiej kolejności taką rolę będzie też pełnił szpital MSWiA w Białymstoku, wojewoda podlaski informował już wcześniej.

„W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w województwie podlaskim, zaistniała konieczność uruchomienia drugiego szpitala jednoimiennego, zakaźnego. Wojewoda podlaski wydał polecenie przeprofilowania szpitalowi MSWiA w Białymstoku z dniem 14 kwietnia 2020 roku”

- podano w komunikacie opublikowanym na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Urząd wojewódzki wyjaśnia, że konieczność przekształcenia drugiego szpitala w Podlaskiem w jednoimienny zakaźny ma zapewnić „właściwy dostęp do diagnostyki i leczenia” pacjentów z koronawirusem.

Celem przekształcenia ma być również „zwiększenie dostępności do leczenia choroby zakaźnej COVID-19”, szybsza diagnoza i leczenie chorych, ale także minimalizowanie ryzyka zawieszenia działalności innych, zwłaszcza wysokospecjalistycznych oddziałów w szpitalach w Białymstoku.

Urząd poinformował, że w szpitalu MSWiA jest 159 łóżek, 16 respiratorów. Placówka ma przyjmować pacjentów, którzy mają „tylko i wyłącznie” koronawirusa (a nie inne choroby), albo objawy koronawirusa, ale jeszcze nie potwierdzono u nich COVID-19. Urząd wojewódzki tłumaczył wcześniej, że szpital jednoimienny w Łomży jest natomiast szpitalem dla pacjentów z koronawirusem, którzy wymagają opieki także ze względu na inne schorzenia, konieczność zabiegów.

„Do 13 kwietnia szpital jest zobowiązany do rozlokowania swoich dotychczasowych pacjentów, od 14 kwietnia powinien działać jako jednoimienny”

- podano w komunikacie.

Według ostatnich danych, dotychczas koronawirusa potwierdzono w Podlaskiem u 189 pacjentów, dwie osoby zmarły, osiem wyzdrowiało.