W nocie ogłoszono, że w ostatnich dniach za pośrednictwem chińskiego Czerwonego Krzyża i fundacji charytatywnej Hebei Jinde do watykańskiej apteki przysłano dary medyczne jako "wyraz solidarności narodu chińskiego i katolickich wspólnot z tymi, którzy są zaangażowani w pomoc osobom dotkniętym Covid-19 i w prewencję podczas trwającej epidemii".

- Stolica Apostolska bardzo docenia ten wielkoduszny gest i wyraża uznanie dla biskupów, katolickich wiernych, instytucji i wszystkich obywateli chińskich za tę humanitarną inicjatywę, zapewniając przy tym o szacunku i modlitwie Ojca Świętego

 - oświadczył watykański rzecznik.

Na przełomie stycznia i lutego, a więc w szczycie epidemii w Chinach, Watykan wysłał do tego kraju 700 tysięcy maseczek ochronnych. Była to odpowiedź na apel władz w Pekinie, które poprosiły wtedy Europę o pomoc i przekazanie sprzętu sanitarnego do walki z koronawirusem.

W inicjatywę zaangażowany był papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski wraz z watykańską apteką i wspólnotą chińskich chrześcijan. Maseczki wysłane samolotem chińskich linii lotniczych trafiły do trzech prowincji, między innymi Hubei, gdzie znajdowało się pierwotne epicentrum zachorowań.