13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to data symboliczna: w tym dniu w 1943 roku świat dowiedział się o zbrodni, a dokładnie 47 lat później ZSRR oficjalnie przyznał się do jej popełnienia. Sowieckie sprawstwo od początku nie budziło większych wątpliwości, ale machiny propagandowe totalitarnych reżimów ZSRR i Niemiec wykorzystywały kwestię katyńską do swoich celów.

13 kwietnia 1943 r. Radio Berlin podało oficjalny komunikat o odnalezieniu w Lesie Katyńskim ciał ok. 10 tys. pomordowanych przez NKWD polskich oficerów. Niemcy przystąpili do nagłaśnianych propagandowo ekshumacji z udziałem międzynarodowych komisji.

mówi dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego. Rosjanie wyparli się zbrodni, dając początek tzw. kłamstwu katyńskiemu, fałszywie przypisując sprawstwo Niemcom i na długie dekady narzucając oficjalną, nieprawdziwą wersję krajom bloku komunistycznego.

W styczniu 1944 r. swój raport opublikowała tzw. Komisja Burdenki i ta kłamliwa wersja obowiązywała po tej stronie „żelaznej kurtyny”, także w PRL, przez prawie półwiecze. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR oficjalnie przyznały, że „była to jedna z cięższych zbrodni stalinizmu”. W tym roku przypada 80-lecie tej strasznej zbrodni, której realizacja zaczęła się 3 kwietnia 1940 r. i trwała do lipca 1941 r. pochłaniając, zgodnie z danymi KGB z 1959 roku, około 22 tys. ofiar. 

– dodaje naukowiec.

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej podczas akcji #zostańwdomu Instytut Pileckiego przygotował bogatą ofertę działań online:

  • 3 kwietnia, w rocznicę pierwszego transportu jeńców z obozu w Kozielsku do Katynia na Facebooku Instytutu Pileckiego rozpoczęto publikację materiałów na temat zbrodni katyńskiej. Animowane posty, infografiki,  wywiady i podcasty publikowane będą aż do 13 kwietnia.
  • 11 kwietnia na stronie internetowej www.instytutpileckiego.pl zostanie opublikowany wywiad z dr Joanną Kurczab, autorką przygotowywanej przez Instytut na koniec kwietnia książki Ofiary dwóch totalitaryzmów. Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecką i niemiecką.
  • 14 kwietnia na Facebooku Instytutu Pileckiego zostanie opublikowany premierowy zapis w formie vloga dr. Jerzego Rohozińskiego na temat okoliczności zabójstw w Kalininie (Twerze) i sowieckiej zmowy milczenia wokół zbrodni katyńskiej.

Instytut zaprasza do obserwowania działań Instytutu na Facebooku: facebook.com/InstytutPileckiego