Prokurator generalny Zbigniew Ziobro zdecydował również o usunięciu z szeregów prokuratury prokuratora asesora, który prowadził sprawę dotyczącą wcześniejszego zdarzenia dotyczącego małoletniego.

Sprawa dotyczy zdarzenia z marca tego roku. Sprawa zabójstwa chłopca oraz wcześniejszego znęcania się nad nim została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu.

w nocy z 12 na 13 marca ratownicy pogotowia ratunkowego powiadomili policję o martwym dwulatku znalezionym w jednym z mieszkań w Chodzieży. Dziecko było niedożywione, brudne, umazane kałem. W mieszkaniu przebywali 21-letnia matka chłopca i jej partner. Wstępnie ustalono, iż dziecko zostało uduszone przez matkę.

Dział prasowy PK podał w czwartek, że w toku wyjaśniania okoliczności sprawy okazało się, że zarówno policja, jak i chodzieska prokuratura od miesięcy dysponowały informacjami o przemocy stosowanej wobec dziecka.

W październiku 2019 r. chłopczyk ze skomplikowanym złamaniem nogi trafił do szpitala. Podjęte zostały wstępne czynności, policjanci przeprowadzili oględziny, rozmawiali z lekarzami oraz byli w mieszkaniu rodziny. Ustalono, że uszkodzenia ciała Marcela powstały na skutek działania osób trzecich

– podał dział prasowy PK.

Jak podano, w prokuraturze, której przekazano sprawę, nie wszczęto śledztwa i nie zlecono policjantom żadnych działań.

Prokurator generalny po dokonaniu analizy sprawy podjął decyzję o odwołaniu prokuratora rejonowego w Chodzieży oraz asesora prowadzącego sprawę znęcania się nad chłopcem.

Wcześniej uchybienia i nieprawidłowości w pracy chodzieskiej prokuratury rejonowej stwierdził prokurator okręgowy w Poznaniu. Zawiesił w czynnościach prokuratora rejonowego tej jednostki oraz asesora, który prowadził sprawę dotyczącą małoletniego. Prokurator okręgowy wystąpił także o wszczęcie wobec tych osób postępowania dyscyplinarnego.

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla poznańskiego okręgu wszczął w marcu postępowania wyjaśniające wobec p.o. prokuratora rejonowego w Chodzieży oraz wobec asesora Prokuratury Rejonowej w Pile delegowanego do wykonywania czynności w PR w Chodzieży w sprawie przewinienia dyscyplinarnego. Szef wielkopolskiej policji odwołał ze stanowiska komendanta powiatowego policji w Chodzieży.

Sprawa zabójstwa chłopca oraz wcześniejszego znęcania się nad nim została przejęta do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Czynności w sprawie zostały powierzone Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Przedmiotem postępowania jest także prawidłowość działań podejmowanych przez policjantów oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chodzieży.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ogłosił Anicie W. zarzut zabójstwa dziecka. Grozi jej kara dożywotniego pozbawienia wolności. Zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad Marcelem usłyszał 22-letni partner kobiety Martin K. Czyn ten zagrożony jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora sąd aresztował oboje podejrzanych na trzy miesiące.