"Wszyscy polscy przedsiębiorcy obecni na konferencji z Premierem poparli wczorajszą Tarczę Finansową i uważają, że jest to adekwatna odpowiedź na kryzys"

- napisał Kaźmierczak.

Według informacji podanej na Facebooku przez Mateusza Morawieckiego, w konsultacjach oprócz Cezarego Kaźmierczaka wzięli w czwartek również udział: Łukasz Bernatowicz z Business Centre Club, Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, Marek Kowalski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, Tomasz Janik z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, Wojciech Kostrzewa z Polskiej Rady Biznesu, Dariusz Formela z Black Red White, Krzysztof Pawiński z Maspex Kariera, Adam Góral z Asseco Poland, Andrzej Goździkowski z Cedrob S.A., Igor Klaja z 4F, Wojciech Kruszewski z Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan oraz Ryszard Florek z FAKRO.

Przedstawiona w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego tzw. "tarcza finansowa" ma pomóc firmom w okresie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Wartość pomocy finansowej, która ma trafić bezpośrednio do firm, ma wynieść ponad 100 mld zł.

Zgodnie z programem, którego wartość wyniesie 4,5 proc. PKB (100 mld zł) do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł (łącznie 75 mld zł będzie przeznaczone dla firm zatrudniających od jednego do 250 pracowników), a do dużych przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce 25 mld zł. Podmioty, które skorzystają z programu otrzymają łącznie środki bezzwrotne o wartości 60 mld zł. Programem będą objęte firmy, których obroty spadły w ostatnim czasie o co najmniej 25 proc. Dla mikro i małych firm górny pułap subwencji wynosi ponad 300 tys. zł. Średnie firmy – to ponad 4 mln zł, a duże – proporcjonalnie więcej.