"Tegoroczny budżet konkursu Łódzkiego Funduszu Filmowego, czyli ponad 1,4 mln zł brutto, zostanie przeznaczony na realizację siedmiu filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Spośród 24 zgłoszonych projektów wytypowano te, które otrzymały najwyższą liczbę punktów według trzech kryteriów - walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu promocyjnego dla Łodzi i regionu"

- poinformowała szefowa Łodź Film Commission Monika Głowacka.

W ocenie artystycznej projektów uczestniczyli Robert Sowa i Wojciech Wawszczyk (filmy animowane), Andrzej Sapija i Andrzej Ślesicki (filmy dokumentalne) oraz Anna Kazejak i Agnieszka Kruk (filmy fabularne). W drugim etapie konkursu wybranym przez nich projektom z każdej kategorii przyjrzeli się eksperci ds. realizacyjno-ekonomicznych, a w trzecim efekt regionalny i promocyjny projektów ocenili przedstawiciele Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

Wśród najlepiej ocenionych i wskazanych do dofinansowania tytułów znalazły się trzy projekty animowane, dwa dokumentalne oraz dwa fabularne. Po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umów z wnioskodawcami EC1 Łódź - Miasto Kultury zostanie ich koproducentem.

Ponad 184 tys. zł uzyskała druga część animowanej serii o rezolutnej pięciolatce "Basia", będącej adaptacją książek Zofii Staneckiej, z ilustracjami Marianny Oklejak i w reżyserii Marcina Wasilewskiego. Druga dofinansowana kwotą 110 tys. zł animacja to "Zima" - najnowszy projekt Tomasza Popakula, autora wielokrotnie nagradzanego "Acid rain". Film realizowany techniką 2D opisywany jest jako mozaikowy portret małej społeczności, utrzymany w stylu rosyjskiej zimowej bajki, ale też horroru w konwencji realizmu magicznego. Na 190 tys. zł wsparcia może też liczyć pełnometrażowa animacja lalkowa "Nawet myszy idą do nieba" w reż. Denisy Grimmovej i Jana Bubenička oparta na motywach książki czeskiej autorki Ivy Procházkovej.

Z kolei 130 tys. zł dofinansowania uzyskała produkcja "Mówili o nim Ptaszek" w reżyserii Anety Ptak-Rufino. Będzie to dokument o relacji córki i jej ojca, Krzysztofa Ptaka – uznanego operatora filmowego, cenionego w Polsce i na świecie. Natomiast 120 tys. zł przeznaczono na film "Wólczańska 168", w którym reżyser Piotr Szczepański dokumentuje tworzenie się wspólnoty oddanego do użytku w 2019 roku w Łodzi Domu Wielopokoleniowego.

Wśród filmów fabularnych ponad 169 tys. zł dofinansowania zdobyła "Odyseja filmowa" Piotra Stasika - to historia dwunastoletniego Jeremiego, zafascynowanego nowoczesnymi technologiami i kinem, który podczas wyjątkowych wakacji dostaje tajemnicze zadania do wykonania. Jednym z nich jest próba zrekonstruowania pleografu - urządzenia do nagrywania i odtwarzania filmów, wynalezionego przez Kazimierza Prószyńskiego.

Natomiast 350 tys. zł przeznaczono na międzynarodową koprodukcję "Wycieczka". Obraz, którego reżyserem jest Asaf Saban, łączy dwa gatunki – kino drogi i film o dojrzewaniu.

Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym i jednym z największych regionalnych funduszy filmowych w Polsce. Fundusz wspiera produkcję filmów, które są związane – tematycznie lub realizacyjnie – z Łodzią i regionem łódzkim. W ciągu 12 lat swojego istnienia Fundusz dofinansował ponad 80 obrazów, wśród których znalazła się nagrodzona Oscarem "Ida" oraz nominowana do tej nagrody "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland czy ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki". Środki, którymi dysponuje Łódzki Fundusz Filmowy pochodzą z budżetu Miasta Łodzi.