Do wirtualnego upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej zaprasza Prezydent RP

Kancelaria Prezydenta zachęca do odwiedzenia strony internetowej będącej wirtualnym upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej. "Także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W tym roku mija 80 lat od zbrodni katyńskiej - dokonanej przez Sowietów eksterminacji ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, którzy stanowili elitę II Rzeczypospolitej. Wirtualne upamiętnienie polskich ofiar NKWD z wiosny 1940 r., z którym można zapoznać się na stronie internetowej www.80rocznicakatynia.pl, powstało - jak podali urzędnicy kancelarii - z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Z okazji 80. rocznicy tej narodowej tragedii prezydent wystosował specjalne przesłanie.

My, Polacy, zawsze będziemy pamiętać o Katyniu. Wspominamy go teraz, w 80. rocznicę zbrodni, inaczej niż planowaliśmy – w formie wirtualnej ekspozycji. Bo także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski.

- podkreślił Duda.

Nazwa tego miejsca przypomina o ponad 20 tysiącach naszych rodaków, ludobójczo zgładzonych przez NKWD. Ofiarami zbrodni byli jeńcy wojenni i więźniowie polityczni: zmobilizowani oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy. Ludzie różnych wyznań, profesji cywilnych, poglądów, którzy stanowili elitę odrodzonego państwa. Tworzyli razem wspólnotę obywatelską niepodległej Rzeczypospolitej. I za wierność Ojczyźnie – za odmowę uznania jej rozbioru przez Rosję sowiecką i hitlerowskie Niemcy – poświęcili własne życie.

- dodał.

Prezydent podkreślił także, że Katyń to także symbol walki o prawdę i symbol pamięci, przechowanej w polskich domach mimo pół wieku zniewolenia i fałszowania historii przez reżim komunistyczny.

Z uznaniem i wdzięcznością wspominamy dziś wszystkich jej depozytariuszy - napisał Duda, który zaapelował do Polaków, by złożyć hołd ofiarom pochowanym w m.in. w Lesie Katyńskim, Charkowie, Miednoje, a także w Bykowni pod Kijowem.

Wirtualna ekspozycja, która umieszczona jest na planie terenu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, przedstawia z imienia i nazwiska ofiary zbrodni katyńskiej. Poza listą ofiar i przesłaniem prezydenta na stronie można zapoznać się m.in. z artykułem prof. Tadeusza Wolszy pt. "Nieukarana zbrodnia", w którym historyk PAN przedstawia genezę i przebieg ludobójstwa dokonanego na polskich obywatelach przez funkcjonariuszy NKWD.

 

 

Źródło: pap.pl

#80. rocznica zbrodni katyńskiej #Prezydent RP #upamiętnienie wirtualne #koronawirus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo