Wspólnota ugina się pod rosyjską propagandą? Fotyga apeluje o dodatkowe środki na skuteczną walkę

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga wystosowała interpelację do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella o wzmocnienie grupy zadaniowej East Stratcom - unijnej komórki zajmującej się zwalczaniem rosyjskiej propagandy. "Skala działań podejmowanych przez wrogich nam aktorów wymaga także większych środków z naszej strony" - czytamy w interpelacji polityk.

Anna Fotyga / EKR, mat. pras.

Fotyga apeluje o poszerzenie zakresu prac i wzmocnienie grupy zadaniowej East Stratcom oraz konieczność przekształcenia jej w pełnoprawną stałą strukturę w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ).

"Taka rekomendacja znalazła poparcie PE w przygotowanych przeze mnie rezolucjach. Nie jest tajemnicą, iż zespół ten w poprzednich latach nie otrzymywał należytego politycznego, finansowego i kadrowego wsparcia. Tymczasem przy tak skromnych środkach udało się mu osiągnąć wymierne rezultaty. Sądzę nawet, iż były to jedne z najlepiej i najefektywniej wydanych funduszy w ostatnich latach"

- wskazuje w interpelacji Fotyga.

Niestety - jak podkreśliła europosłanka - "skala działań podejmowanych przez wrogich nam aktorów wymaga także większych środków z naszej strony".

"Udowadnia to obecna kryzysowa sytuacja związana z pandemią Covid-19. Nasi adwersarze, szerząc narracje pełne półprawd i ewidentnych kłamstw, podważają wiarę społeczeństw w instytucje Zachodu, a także zafałszowując własny obraz, starają się osiągnąć swoje polityczne cele. Obwinianie demokratycznych państw o zaniedbania i niewydolność w sytuacjach kryzysowych, czy teorie spiskowe oskarżające Zachód o wywołanie pandemii, mają nie tylko odsunąć uwagę od odpowiedzialności własnych autorytarnych przywódców, ale także podważyć globalne zaufanie do demokracji"

- pisze Fotyga.

Europosłanka pyta, czy w związku z tym Borrell zamierza zgodnie z rekomendacjami PE przekształcić grupę zadaniową East Stratcom w pełnoprawną stałą strukturę w ramach ESDZ i czy nie dostrzega potrzeby poszerzenia zakresu prac i stworzenia odrębnego zespołu, którego celem będzie przeciwdziałanie dezinformacji płynącej ze strony komunistycznych Chin.


 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Anna FOtyga #Josep Borrell #rosyjska propaganda

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo