Triduum Paschalne w Archidiecezji Warszawskiej

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego w archidiecezji warszawskiej sprawowane w Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

zdjęcie ilustracyjne
By Ferdziu - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16784677

Jak poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej, w Wielki Czwartek – Msza św. Krzyżma zostanie odprawiona o godz. 10.00 przez metropolitę warszawskiego bez udziału ludu i duchowieństwa w archikatedrze warszawskiej. Księża odnowią przyrzeczenia złożone podczas święceń kapłańskich, po ustaniu pandemii.

Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona przez kard. Nycza, a homilię wygłosi bp Rafał Markowski. Za zgodą Stolicy Apostolskiej, będzie odprawiana bez ludu, pominięty zostanie obrzęd obmycia nóg. Po mszy św. Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernaukulum, nie będzie przenoszony do tzw. Ciemnicy.

W Wielki Piątek o godz. 17.00 sprawowana będzie liturgia Męki Pańskiej bez udziału ludu. Przewodniczyć jej będzie bp Piotr Jarecki. Adoracja krzyża poprzez przyklęknięcie (a nie ucałowanie). Papież Franciszek zgodził się, aby zbiórka prowadzona przy tej okazji na Bazylikę Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej została przeniesiona na 13 września.

W tym roku nie będzie Centralnej Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy.

W Wielką Sobotę, w Wigilia Paschalna o godz. 20.00 będzie sprawowana wewnątrz świątyni przez kard. Nycza, a homilię wygłosi bp Michał Janocha. Jej pierwsza część Liturgia Światła zostanie ograniczona do zapalenia paschału i śpiewu Exultet. Liturgia chrzcielna – do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie będzie natomiast udzielany sakrament chrztu - ani po Wigilii Paschalnej, ani przed mszą o świcie sprawowaną w Wielkanoc. W tym roku nie będzie też procesji rezurekcyjnych.

Wyjątkowo w tym roku – ze względu na pandemię – w czasie Triduum Paschalnego kapłani będą mogli udzielać Komunii świętej nie tylko chorym, ale także innym wiernym, którzy o to poproszą.

W Wielką Sobotę nie będzie też zwyczajowego poświęcenia pokarmów. Zalecane jest błogosławieństwo podczas śniadania wielkanocnego, którego może dokonać ojciec, matka bądź inny członek rodziny.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 11.00 w archikatedrze warszawskiej zostanie odprawiona msza św. w dzień Zmartwychwstania Pańskiego pod przewodnictwem i z homilią kard. Kazimierza Nycza.

Transmisje na kanale You Tube archidiecezji warszawskiej oraz stronie internetowej archwwa.pl 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Triduum Paschalne #Wielkanoc 2020 #kard. Kazimierz Nycz

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo