"Chciałabym podziękować naszym rolnikom, którzy dbają o dostępność żywności w naszych sklepach. Jestem wdzięczna tysiącom europejskich obywateli, którzy zgłaszają się na ochotnika do pomocy w tegorocznych zbiorach. To wspaniały przykład europejskiej solidarności, ale rolnicy potrzebują więcej pomocy"

- podkreśliła w przesłaniu wideo von der Leyen.

Jak zaznaczyła, UE da rolnikom więcej czasu na złożenie wniosków o płatności bezpośrednie i płatności na rozwój obszarów wiejskich. Zapowiedziała, że wkrótce zwiększone zostaną też zaliczki na te płatności, aby udostępnić rolnikom więcej gotówki z góry na opłacenie rachunków.

Uproszczone mają być też niektóre wymogi administracyjne, bo - jak uzasadniła przewodnicząca Komisji Europejskiej - rolnicy mają teraz pilniejsze sprawy niż wypełnianie dokumentów. Kolejnym planowanym przez KE działaniem ma być ułatwienie wsparcia dla placówek medycznych na obszarach wiejskich poprzez fundusz rozwoju obszarów wiejskich.

"Pomimo tych trudnych czasów udało się zapewnić, że Europejczycy nadal mają dostęp do wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach" - zauważyła Niemka.

Przypomniała, że na początku kryzysu KE podjęła kroki, by zapewnić przepływ towarów, w tym żywności, na jednolitym rynku. Chodzi o wytyczenie tzw. zielonych linii czyli specjalnych pasów dla transportu, żeby ciężarówki z produktami, zwłaszcza spożywczymi, nie musiały stać na granicach mimo przywrócenia na nich kontroli.

Komisja Europejska wydała też wytyczne dla państw członkowskich, by pracownicy sezonowi mogli nadal podróżować do innych krajów, aby sadzić lub zbierać plony.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówił w marcu, że KE zbiera informacje dotyczące problemów sektora rolnego w związku z pandemią i będzie na nie reagować.