W obronie demokracji i państwa prawa

Portal Niezależna.pl potwierdził, że na początku września odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu parlamentarnego ds. obrony demokratycznego państwa prawa.

Portal Niezależna.pl potwierdził, że na początku września odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu parlamentarnego ds. obrony demokratycznego państwa prawa. Jednym z pierwszych tematów, którymi zajmą się członkowie zespołu, będzie pokazanie - na przykładzie afery Amber Gold - słabej kondycji państwa w zderzeniu z interesami partyjnymi obozu władzy.

W rozmowie z portalem Niezależna.pl inicjator pomysłu powołania zespołu Krzysztof Szczerski tłumaczy, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się na powołanie zespołu parlamentarnego, którego zadaniem będzie likwidowanie zagrożeń dla demokracji pod rządami PO.

- Dzisiaj mamy kłopoty zarówno z demokracją, jak i z państwem oraz prawem. Dlatego właśnie te elementy będą omawiane podczas prac zespołu. Chcemy z tego zespołu uczynić drugie, polityczne płuco jesiennych projektów PiS. Podczas gdy projekty te będą koncentrowały się głównie na kwestiach gospodarczych, zespół będzie skoncentrowany na kwestiach politycznych. Chcemy zwrócić uwagę na słabnięcie państwa. Polskie państwo omdlewa i ustępuje w zderzeniu z interesami partyjnymi obozu władzy. Pokazuje to dobitnie historia Amber Gold – tłumaczy w rozmowie z portalem Niezależna.pl Krzysztof Szczerski.

Pytany o to, w jakim kontekście nowy zespół parlamentarny chce się zająć aferą Amber Gold, Krzysztof Szczerski tłumaczy, że chodzi o pokazanie pewnego schematu, który obrazuje kondycję demokratycznego państwa prawa.

- To nie jest tak, że zespół parlamentarny ma zastąpić komisję śledczą. Nam chodzi o pokazanie pewnego schematu. Skoro w komentarzach publicyści, pisząc o aferze Amber Gold, używali pojęcia parapaństwa, to jest to sygnał ostrzegawczy dla każdego polityka, że jest pewien szerszy kontekst, który dotyczy kondycji demokratycznego państwa prawa. Zespół ma za zadanie pokazać, co się dzieje w naszym kraju, że taka afera jest możliwa. Afera Amber Gold nie jest czysto gospodarcza. Siła państwa ustąpiła przed koterią polityczną. Nie wydarzyłoby się to bez zaangażowania sił politycznych – tłumaczy w rozmowie z portalem Niezależna.pl były wiceminister spraw zagranicznych.

W swoich pracach zespół parlamentarny ds. obrony demokratycznego państwa prawa będzie się koncentrował na elementach interwencyjnych takich jak m.in. kwestia ustawy o zgromadzeniach, afera Amber Gold czy przekazanie suwerenności na poziom europejski, które według inicjatorów prac zespołu jest niezgodne z Konstytucją. Zespół zajmie się także różnego rodzaju aspektami o szerszym kontekście, jak np. jakość demokracji.

- Chcemy takiej pogłębionej dyskusji o Polsce, chcemy sprawdzić, czy są w ogóle partnerzy do takiej dyskusji, czy ktoś jeszcze o Polsce myśli. Zdajemy sobie sprawę, że nie możemy skupić się wyłącznie na kwestiach gospodarczych, bo to jest tylko część problemów Polski. Drugą częścią jest to, że państwo nie spełnia swojej roli. Niepokojąca jest informacja o planach likwidacji wielu posterunków policji w mniejszych miejscowościach. Podobna sytuacja dotyczy sądów. Dochodzimy do sytuacji, która miała miejsce w Polsce przedpaństwowej, gdzie ludzie będą musieli sami się chronić i wymierzać sprawiedliwość, bo sądy będą daleko, a policji nie będzie na miejscu. A państwo przecież coraz więcej kosztuje... To są niezwykle poważne zagadnienia, którymi zajmie się właśnie zespół „obrony demokratycznego państwa prawa” - tłumaczy w rozmowie z portalem Niezależna.pl Krzysztof Szczerski.

 

 Źródło:

Piotr Łuczuk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo