Połączenie pracy zawodowej, którą teraz część z nas wykonuje zdalnie z opieką nad dziećmi, to bez wątpienia szczególne wyzwanie. Staramy się podzielić czas tak, aby efektywnie wykonywać pracę, zająć się domem i czujnie obserwować, to co robią najmłodsi. Dzieci chętnie podejmują próby eksploracji domu na własną rękę. Dlatego niezwykle cenne są rozwiązania w urządzeniach domowych, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo podopiecznych. Takim na przykład jest funkcja blokady rodzicielskiej. Wyposażana jest w nią coraz większa liczba urządzeń AGD. Warto więc sprawdzić czy zainstalowane w domu sprzęty ją posiadają, a jeśli tak - aktywować jej działanie.  

Blokuj z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych

Dla dzieci często atrakcyjne są wszelkiego rodzaju przyciski i pokrętła, a tych znajdziemy dużo w urządzeniach AGD. Z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych producenci wyposażają coraz częściej pralki, płyty indukcyjne, a także  piekarniki, kuchenki mikrofalowe i oczyszczacze powietrza w funkcję  blokady rodzicielskiej. Pozwala ona skutecznie blokować możliwość zmiany ustawień urządzenia, jak i uniemożliwi jego uruchomienie przez dziecko.

We współczesnych sprzętach AGD znajdziemy także szereg innych ważnych rozwiązań, podnoszących poziom bezpieczeństwa domowników. Przyjrzyjmy się tym, w które wyposażone są najczęściej używane urządzenia.

Pralki

Zyskujące coraz większe uznanie użytkowników rozwiązanie, to dodatkowe drzwiczki, które pozwalają dołożyć ubrania do bębna na każdym etapie prania. Producenci dbają o to, aby one także miały dodatkową blokadę bezpieczeństwa. Najczęściej otwierają się tylko wówczas, gdy jest to dla nas bezpieczne. Natomiast kiedy temperatura w bębnie przekracza 50 stopni, drzwiczki blokują się a ich otwarcie jest możliwe dopiero po obniżeniu temperatury. Przed zalaniem łazienki chroni natomiast podwójny wąż z czujnikiem bezpieczeństwa. Kiedy wewnętrzny wąż się rozszczelni, pralka wyłączy się automatycznie a wąż zewnętrzny chroni przed wyciekiem wody.

Lodówki

Nowoczesne lodówki coraz częściej posiadają półki wykonane są z tzw. bezpiecznego, czyli hartowanego szkła. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem nie jest to jedynie chwyt marketingowy. W chwili stłuczenia – do czego potrzeba sporej siły – szkło hartowane rozsypuje się w tysiące drobnych kawałeczków pozbawionych ostrych krawędzi, którymi trudno się zranić. 
Bardzo często w lodówkach montowany jest też… alarm. Informuje on o tym, że ktoś zbyt długo pozostawił otwarte drzwi.
Warto również wspomnieć o rozwiązaniach rodem z filmów science-fiction. Można wymienić tu na przykład interaktywne lodówki, które mogą wysyłać powiadomienia do aplikacji w naszym smartfonie. Kto wie, może już niedługo to lodówka będzie w stanie robić za nas listę zakupów…

Piekarniki

W piekarnikach z funkcją termoobiegu niektórzy producnci stosują ciekawe zabezpieczenie. W chwili otwarcia drzwi urządzenia podczas jego pracy, wiatrak zatrzymuje się automatycznie. Chroni to przed podmuchem gorącego powietrza W modelach z funkcją pyrolizy – która ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości, ale wymaga bardzo wysokich temperatur – stosuje się natomiast blokadę drzwi podczas pracy urządzenia. 
Niektóre piekarniki wyposażone są już obecnie w poczwórną szybę, dzięki czemu zewnętrzna strona drzwi zawsze pozostaje chłodna, chroniąc przed oparzeniami ciekawskie maluchy i… nas.

Płyty indukcyjne

Przed oparzeniami chroni także system ostrzegający, zastosowany w płytach indukcyjnych. Zamontowano w nich dwustopniowy wskaźnik ciepła resztkowego. Jeśli któraś ze stref rozgrzana jest powyżej 45 stopni C, na panelu kontrolnym pojawia się mała litera h. Jeśli zaś temperatura strefy przekracza 60 stopni C, na panelu wyświetlana jest duża litera H. Warto to wytłumaczyć zarówno dzieciom, jak i wszystkim, którzy po raz pierwszy korzystają z płyty indukcyjnej. Do tego płyty indukcyjne dobrej jakości wykrywają naczynia okrągłe o określonej średnicy, zależnie od pola grzewczego. Dzięki temu nie da się na nich rozgrzać innego metalowego przedmiotu, np. widelca czy łyżki.
 
Wyposażenie współczesnego domu może więc znacznie wspomagać opiekunów w zapewnianiu dzieciom bezpieczeństwa. Wystarczy tylko mieć świadomość istniejących rozwiązań podczas dokonywania wyboru sprzętów oraz korzystać z funkcji, które sprzęty te oferują.