Pomoc dla przedsiębiorców. Tarcza Antykryzysowa: Złożono ponad ćwierć miliona wniosków

Złożono już ponad ćwierć miliona wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej, z czego zdecydowana większość dotyczy zwolnienia z opłacania składek ZUS na trzy miesiące – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Zdecydowana większość z ponad 250 tysięcy złożonych wniosków – 181 419 wniosków – dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych i na ubezpieczenia zdrowotne.

Złożono również 39 570 wniosków o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 2056 wniosków dla umów cywilnoprawnych. Wysokość świadczenia postojowego to 2080 zł brutto, a w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej – 1300 zł brutto.

O przyznanie niskooprocentowanej pożyczki do 5 tysięcy zł dla mikroprzedsiębiorcy złożono 22 998 wniosków. Taka pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia mikroprzedsiębiorca nie zmniejszy zatrudnienia w stosunku do stanu na 29 lutego. 

Ponadto złożono 2546 wniosków o odroczenie lub rozłożenie składek ZUS. Kolejne 1886 wniosków dotyczy wsparcia na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej mają złagodzić skutki wprowadzonych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą wnioskować m.in. o czasowe zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowane wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju, a mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów działalności np. wynajmu lokalu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#MRPiPS #ZUS #tarcza antykryzysowa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo