W przesłanym dzisiaj komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały, że w woj. dolnośląskim powstają dwa kolejne izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji.

- Pierwsze dolnośląskie izolatorium działa w Obornikach Śląskich. Kolejne powstało w hotelu Wieniawa we Wrocławiu przy ulicy Gajowickiej. Za jego prowadzenie odpowiadać będzie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. J. Gromkowskiego. Kolejny obiekt uruchomiony zostanie w Bolesławcu

 - czytamy w komunikacie.

Jak podano, izolowanym pacjentom zapewniona zostanie opieka medyczna, psychologiczna oraz wyżywienie. Funkcjonowanie obiektów będzie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podkreślono, że do otwarcia izolatorium w hotelu Wieniawa przyczynili się również wolontariusze - studenci Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

- Odpowiednio zabezpieczeni w rękawiczki lateksowe oraz maseczki ochronne, przystosowywali pokoje dla medyków oraz pacjentów. Dzięki ich zaangażowaniu i sprawnej organizacji pracy, w kilka godzin przygotowanych zostało 150 pomieszczeń

 - napisano w oświadczeniu.

Do izolatoriów będą kierowane osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu; osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka np. osoby starsze, z obniżoną odpornością i nie powinny w nim przebywać; osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Jak podano, w kolejne izolatoria zmienione zostaną wskazane przez wojewodów hotele, hostele, akademiki i sanatoria.