Jeżeli dalej będziemy podchodzili z tak żelazną dyscypliną jak do tej pory to jestem przekonany, że będziemy mogli sobie lepiej poradzić z pandemią niż wiele innych krajów – ocenił Morawiecki.

Szef rządu podał dziś, że nikt na świecie nie wie, jaki będzie dalszy przebieg koronawirusa. „To powoduje, że musimy starać się ograniczać rozprzestrzenianie epidemii i jednocześnie przywracać wiele form życia gospodarczego tak, żeby zostało w jak najmniejszy sposób zakłócone” – mówił.

Rękawiczki, maseczki, płyn do szpitali

Rozdysponowano 3 mln rękawiczek i pół mln litrów płynu do szpitali. Do Polski przyjechało 165 respiratorów z 1000 zamówionych.

„Staramy się wyprzedzać bieg wydarzeń” – podkreślił premier dodając, że utworzono 20 szpitali jednoimiennych.

„Przygotowujemy się na dłuższą walkę z epidemią” - dodał podając, że zakłady szwalnicze przekształciły swoje linie produkcyjne. Ocenił, że musimy trwale przebudować struktury produkcji w naszym kraju.

Testy na koronawirusa

„Mamy ogromny  zapas testów. 800 tys. testów jest zakontraktowanych, 150 tys. dostępnych, 150 tys. już jest w drodze, w ciągu najbliższych paru dni będzie w Polsce. Z całą odpowiedzialnością chcę podkreślić, że te państwa, które miały taką liczbę zachorowań jak Polska obecnie, testowały o wiele mniej na milion mieszkańców

– mówił premier.

Dodał, że przeprowadzana jest taka liczba testów, która pozwala wykrywać więcej niż w krajach, które były na tym etapie rozwoju pandemii.

„Spowalniamy przyrost zachorowań w porównaniu do tego, co dzieje się w Europie Zachodniej, w porównaniu do tego, co dzieje się w wielu innych krajach świata, również w USA” – podkreślił szef rządu.

Tarcza Antykryzysowa

Mateusz Morawiecki podał, że kryzys jest nietypowy, bo uderza w stronę popytową i podażową gospodarek.

„Z dużą dozą ostrożności musimy podchodzić do wielu działań. Trzeba konsolidować podejście w ramach polityk gospodarczych, z ostrożnością podchodzić do podejmowanych działań”

– mówił.

Kryzys zdrowotny przepoczwarza się w kryzys gospodarczy wielu krajów świata. Dlatego zaproponowaliśmy nasz pakiet Tarczy Antykryzysowej 200 tys. firm w Polsce złożyło odpowiedni wniosek. Na koniec tygodnia spodziewamy się 280 tys. wniosków – podkreślił Morawiecki.

Podał, że do zrobienia jest jeszcze wiele. Na długiej liście składników Tarczy Antykryzysowej znajdują się wszystkie instrumenty gospodarcze, finansowe, fiskalne. Staramy się z ogromną pieczołowitością zarządzać dostępnymi środkami.

Koronawirus, a Unia Europejska

Premier ocenił, że musimy wrócić do poprzednich pomysłów jak podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego czy podatek od wielkich korporacji międzynarodowych.

Do budżetu Unii może wpłynąć dziesiątki mld euro. Koniec z rajami podatkowymi. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wszystkich krajów. Chcemy, żeby świat był bez rajów podatkowych. To wielkie wyzwanie

– mówił.

Szef rządu stwierdził, że potrzebujemy nowych środków w ramach UE. „Polska jest gotowa uczestniczyć w mechanizmach gwarancyjnych po to, żeby pozyskać nowe środki z emisji i żeby te środki służyły walce z koronawirusem” – ocenił.

Wszystkie kraje upominały się o to, o co my się upominamy - wspólną, solidarną politykę. Muszą pojawić się nowe środki. Podkreślam, że mierzymy się z sytuacją dramatyczną – powiedział Morawiecki.