Głosy o "nielegalnym składzie" Trybunału Konstytucyjnego czy "sędziach-dublerach" są powtarzane przez opozycję od dawna. Dziś o ich narracji mówił w Sejmie prezes PiS. 

- Skład Trybunału Konstytucyjnego jest absolutnie legalny

- powiedział Jarosław Kaczyński. 

Powiedział też, jakie mogą być prawdziwe intencje partii opozycyjnych. 

- To wszystko, co uczyniliśmy było całkowicie zgodne z prawem (...) Nieustanne powtarzanie o jakichś sędziach-dublerach to jest po prostu ciężkie nadużycie, oszukiwanie opinii publicznej. Jeszcze raz wracam do tej pierwszej sprawy. Wybieraliście posłów, wybieraliście działaczy PO czy wcześniej Unii Demokratycznej, tak się zdarza, że niektórych z nich nawet osobiście znałem... i to było w porządku. Teraz Wam się nie podoba, bo Trybunał, który w gruncie rzeczy jest pluralistyczny, nie jest taki, jak Wy chcecie. Owszem, to jest Trybunał, a wtedy, w tych poprzednich czasach, można było mieć wątpliwości

- dodał. 

Za wyborem Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego głosowało 234 posłów, 223 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Kandydatura szczecińskiego adwokata została zgłoszona przez klub PiS. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nowy sędzia TK złoży ślubowanie wobec prezydenta w terminie 30 dni od wyboru. Wcześniej sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Sochańskiego.