Jak pomóc ofiarom przemocy w czasie epidemii koronawirusa?

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał wszystkie rządy do podjęcia środków przeciwko „przerażającemu wzrostowi przemocy domowej”, w następstwie restrykcji narzuconych przez władze na całym świecie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

„Niedawno wezwałem do natychmiastowego globalnego zawieszenia broni, by skoncentrować się na naszej wspólnej walce: przezwyciężeniu pandemii"

- powiedział Guterres.

"Ale przemoc nie ogranicza się do pola bitwy - dla wielu kobiet i dziewcząt zagrożenie jest największe tam, gdzie powinny być najbezpieczniejsze: w ich domach"

- podkreślił.

Sekretarz generalny zaznaczył, że blokady i kwarantanny są niezbędne do stłumienia pandemii, ale "mogą one uwięzić kobiety z agresywnymi partnerami". "

W ciągu ostatnich tygodni, w miarę jak wzrastają presje ekonomiczne i społeczne oraz strach, zaobserwowaliśmy przerażający wzrost przemocy domowej na świecie”

- dodał.

ONZ oceniła, że w niektórych krajach liczba kobiet zwracających się o wsparcie podwoiła się w ciągu ostatnich kilku dni, podczas gdy pracownicy służby zdrowia i policja są przytłoczeni zgłoszeniami, a lokalne grupy pomocowe nie mogą działać lub nie mają środków finansowych.

„Niektóre schroniska dla ofiar przemocy domowej są zamknięte, a inne są pełne"

- przekazał Guterres.

"Wzywam wszystkie rządy, aby zapobieganie i zadośćuczynienie przemocy wobec kobiet były kluczową częścią krajowych planów reagowania na Covid-19”

- powtórzył, zachęcając rządy, by unikały wypuszczania więźniów skazanych za przemoc wobec kobiet.

„Prawa i wolności kobiet są niezbędne dla silnych, prężnych społeczeństw”

- podsumował.

AFP szacuje, że ponad 2,6 mld osób na całym świecie zostało wezwanych przez władze do pozostania w domach w ramach walki z rozprzestrzenianiem się pandemii. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 1,1 mln osób na świecie zostało zakażonych koronawirusem, z czego więcej niż 63 tys. zmarło.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#koronawirus #przemoc

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo