Niedziela Palmowa w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii – Męki Pańskiej. Mimo obowiązujących tego dnia czerwonego koloru szat liturgicznych, uroczystość ma radosną wymowę, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. 

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił uwagę, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy.

- To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, on nas nigdy nie opuszcza

 – dodał.

W tym roku, ze względu na epidemię, możliwość uczestnictwa w mszach św. w kościołach będzie bardzo ograniczona.

- Zdecydowana większość wiernych z powodu ograniczeń sanitarnych, nie będzie mogła wziąć udziału w mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach, ale może włączyć się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię domową oraz uczestniczyć za pośrednictwem różnego rodzaju mediów

 – zwrócił uwagę rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, aby w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach mszy św. i nabożeństw gorzkich żali, które online transmituje wiele parafii. Duchowny proponuje również, by w południe włączyć się w modlitwę Anioł Pański z papieżem Franciszkiem.

Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej odnajdujemy w Jerozolimie w IV wieku. W tamtych czasach starano się jak najdokładniej odtwarzać sceny z życia Jezusa.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem. 

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że każdy może przygotować w domu palmy z materiałów i dzielonych gałązek.

- Możemy opublikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma

 – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zachęcił, by do fotografii dołączyć cytaty z Pisma Świętego.

- Dzięki temu ma powstać wirtualna "procesja z palmami", która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych. Uczestnicząc w akcji #Palma, będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę

– wskazał rzecznik.