Przedstawicielka służb sanitarnych Portugalii wskazała, że ostatnie 24 godziny charakteryzowały się niższą dynamiką zgonów na Covid-19 niż podczas wcześniejszej doby. Przypomniała, że pomiędzy czwartkiem a piątkiem zanotowano rekordowy poziom nowych ofiar śmiertelnych – 37.

Jak poinformowała Freitas, od piątkowego do sobotniego popołudnia liczba zachorowań z powodu infekcji koronawirusem wzrosła w Portugalii o 638 do ponad 10,5 tys.

“W portugalskich szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywa obecnie ponad 1000 pacjentów, z których 251 na oddziałach intensywnej terapii”

- dodała szefowa rządowej agendy.

Z szacunków DGS wynika, że z piątku na sobotę grono wyleczonych z Covid-19 pacjentów zwiększyło się o zaledwie siedem osób do łącznej liczby 75.

Podczas konferencji Graca Freitas ujawniła, że portugalscy naukowcy potwierdzili skuteczność w walce z koronawirusem środka na bazie przeciwciał. Wyjaśniła, że stwierdzono “dobre wyniki” substancji w warunkach laboratoryjnych.

“Zanim środek ten wejdzie do obrotu konieczne jest jednak przeprowadzenie licznych testów na ludziach. To potrwa miesiącami”

- dodała szefowa rządowej agendy.