W ubiegłym tygodniu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zapowiedział, że archidiecezja uruchomi specjalną stronę internetową z materiałami duszpasterskimi pomagającymi wiernym w lepszym przygotowaniu się do Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Rzecznik kurii metropolitalnej w Poznaniu ks. Maciej Szczepaniak informował wówczas, że w inicjatywę zaangażowani są księża i grupy duszpasterskie z archidiecezji.

O uruchomieniu specjalnej strony internetowej mówił też w rozmowie z portalem niezalezna.pl ks. Krystian Sammler, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Jak było powiedziane, tak się stało - strona internetowa ruszyła. Pomysłodawcami i wykonawcami serwisu są: redakcja "Misyjnych Dróg" i portalu misyjne.pl, twórcy aplikacji Drogowskaz, oraz Radio Emaus. Strona ma zakończyć działalność w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

W witrynie można znaleźć m.in. odpowiedzi na pytania, czy trzeba klękać podczas mszy świętej transmitowanej w telewizji, jak przyjąć Komunię w sposób duchowy oraz jak samemu pobłogosławić święconkę. Powstanie strony internetowej z informacjami dla wiernych, którzy, mimo trudności związanych z epidemią koronawirusa chcą dobrze przeżyć Wielkanoc zapowiedział kilka dni temu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Poszczególne informacje wzbogacone są infografikami oraz materiałami wideo. Osobno są też informacje przygotowane dla dzieci.

- Jeśli ktoś będzie chciał przeżyć w domu adorację krzyża - piszemy o tym, jak ją przygotować, jest też krótki film. Pokazujemy i opisujemy, jak wraz z domownikami przygotować i pobłogosławić święconkę. Wyjaśniamy też, jak godnie przeżyć liturgię on-line; proponujemy, by pamiętać np. o odświętnym ubraniu, zapaleniu świecy czy o białym obrusie na stole

- powiedział współtwórca serwisu o. Marcin Wrzos.

Poza tym w witrynie znalazł się harmonogram transmisji nabożeństw i mszy św. na najbliższe dni. Są dane kontaktowe do "księdza na sygnale" - to forma telefonicznego wsparcia dla potrzebujących, w ramach którego można porozmawiać z kapłanem. Witrynę uzupełnia serwis informacyjny z najistotniejszymi wiadomościami z archidiecezji, Kościoła w Polsce i na świecie.

O. Marcin Wrzos powiedział, że stronę internetową udało się uruchomić w kilka dni dzięki zaangażowaniu wielu osób duchownych i świeckich. Zastrzegł, że serwis nie jest kierowany wyłącznie do wiernych archidiecezji poznańskiej. Wskazał, że transmisje planowane są nie tylko z poznańskiej katedry, ale i świątyń w Łodzi, Warszawie czy Krakowie.

- Informacje o tym, jak przeżyć nadchodzące święta rzeczywiście można dziś znaleźć w wielu miejscach, także w mediach świeckich. Zauważyliśmy jednak, że zamieszczane tam porady czasem wzajemnie się wykluczają. Stąd wzięła się potrzeba stworzenia strony z wiarygodnymi informacjami; serwis działający pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski i jej przewodniczącego, którego odbiorca będzie miał pewność co do rzetelności zawartych tam treści

 - powiedział o. Wrzos.