Rok 2020 jest Rokiem Jana Kowalewskiego, łodzianina, wybitnego kryptologa, bohatera wojny polsko-rosyjskiej 1920 r. Z tej okazji powstał okolicznościowy spot, przypominający o niezwykłym wkładzie Jana Kowalewskiego w zwycięstwo Polski w bitwie warszawskiej 15 sierpnia 1920 r. Kryptolog złamał 100 rosyjskich kluczy szyfrowych, co pomogło odczytać blisko 3 tys. tajnych depesz wroga. Najważniejsza z nich dotyczyła ofensywy okolic Warszawy.

-  poinformował Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Spot będzie wyświetlany na stronie internetowej magistratu, w mediach społecznościowych - także instytucji kultury - oraz na nośnikach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jego premiera w sieci nie bez powodu odbyła się w piątek, bowiem z powodu epidemii koronawirusa trzeba było odwołać oficjalne otwarcie Roku Jana Kowalewskiego, które planowano na najbliższy weekend.

Zapraszamy zatem do poznawania historii Kowalewskiego bez wychodzenia z domu. Ukaże się też specjalny, poświęcony bohaterowi, numer Kroniki Miasta Łodzi wraz z przewodnikiem po miejscach z nim związanych. W ramach współpracy z rodziną bohatera miasto ustaliło wiele nowych faktów dotyczących jego losów, a wszystkie aktualności znaleźć można na stronie www.lodz.pl/kowalewski

 - dodał Gawlik.

Jan Kowalewski był podpułkownikiem piechoty Wojska Polskiego II RP, kryptologiem, matematykiem i lingwistą, żołnierzem wywiadu wojskowego, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny polsko-bolszewickiej, przyczyniając się tym do polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r. W III powstaniu śląskim był szefem wywiadu oddziałów powstańczych. W okresie międzywojennym pełnił funkcję attaché wojskowego w Moskwie i Bukareszcie. Po klęsce w 1939 r. pomagał polskim uchodźcom w Rumunii. Stworzył w Lizbonie centrum polskiego wywiadu. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Zmarł w wieku 73 lat 31 października 1965 r. w Londynie.