Dodano, że jako pierwsza, w ramach tej pomocy, sprzęt wraz z odczynnikami otrzyma Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

"Środki przekazywane przez spółki skarbu państwa na zakupy najpotrzebniejszych urządzeń diagnostycznych czy środków ochrony to dziś najlepiej wydawane pieniądze. Takie darowizny, jak dotychczasowe przekazane przez PKP, pozwalają na bieżąco uzupełniać braki i poprawiać bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów. Każda inicjatywa spółek pod nadzorem Ministerstwa Skarbu Państwa jest przykładem bezcennych w czasach epidemii – solidarności i empatii"

– powiedział cytowany w komunikacie wicepremier Jacek Sasin.

Cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że firma PKP "w trudnej sytuacji, a z taką mamy do czynienia obecnie, dokłada wszelkich starań, aby skutki epidemii były jak najmniej dolegliwe". Podziękował też kolejarzom "za ich codzienną służbę oraz za podjęte inicjatywy".

Jak informują PKP, zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, który pozwoli laboratoriom zwiększyć możliwości diagnostyczne oraz przyspieszyć wykonywanie badań u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, jest jednym z wielu przedsięwzięć, które pozwalają zwiększać szanse powodzenia w walce z pandemią.

Dodano, że kolejowe spółki starają się wykorzystywać wszystkie swoje możliwości i zasoby – np. pracownicy WARS rozpoczęli dostawy przygotowanych przez własnych kucharzy obiadów dla lekarzy i pielęgniarek z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Na rzecz walki z koronawirusem działa także Fundacja Grupy PKP, która prowadzi wiele projektów - m.in. wolontariat pracowniczy na terenie całego kraju. Jego celem jest wsparcie osób starszych i kolejarzy na kwarantannie domowej, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, bez możliwości wyjścia z domów.