W kaliskiej jednostce Państwowej Straży Pożarnej służby sanitarne potwierdziły drugi przypadek zakażenia koronawirusem. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, bryg. Sławomir Brandt, obaj zakażeni strażacy są braćmi.

Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzono w środę, 1 kwietnia. Zakażenie wykryto u przebywającego w szpitalu strażaka, na co dzień pełniącego służbę w jednostce PSP przy ul. Nowy Świat.

Wówczas jednostka, w której służy strażak, została wyłączona z działania do czasu przeprowadzenia dezynfekcji oraz ozonowania sprzętu i pomieszczeń.

- Za zabezpieczenie operacyjne rejonu Kalisza odpowiada druga jednostka PSP w Kaliszu, wspierana siłami ochotniczych straży pożarnych

– informował rzecznik.

Kilkunastu strażaków, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym kolegą, poddano kwarantannie.

W piątek koronawirusa potwierdzono u kolejnego ze strażaków, jak się okazało, brata pierwszego z zakażonych pożarników. Kwarantanną objęto 40 strażaków.

- Komendant miejski PSP podjął decyzję o zwiększeniu stanu osobowego w drugiej jednostce, a więc ostateczny bilans strażaków gotowych do akcji nie ulegnie zmianie, zmienią się jedynie proporcje między jednostkami

– dodał bryg. Sławomir Brandt.

W kaliskiej PSP pracuje łącznie 132 strażaków.